Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Tichete de masa
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Tichete de masa

Buna ziua,
referitor utilizare tichete de masa primite de salariat: va rog sa-mi spuneti daca intr-un supermarket se poate plati cu tichete de masa hrana pentru animale si servetele de hartie. Am citit in L 142/98 dar nu precizeaza despre alte plati, sau fiecare comerciant isi rezerva dreptul de a permite plata cu bonuri dupa cum ii ,,suna''.
va multumesc!
Puteti plati orice, atat timp cat supermarketul accepta tichete de masa.
LEGEA 142/1998 - LEGEA TICHETELOR DE MASA

Art. 1. - (1) Salariatii din cadrul societatilor comerciale, regiilor autonome si din sectorul bugetar, precum si din cadrul unitatilor cooperatiste si al celorlalte persoane juridice sau fizice care incadreaza personal prin incheierea unui contract individual de munca, denumite in continuare angajator, pot primi o alocatie individuala de hrana, acordata sub forma tichetelor de masa. Tichetele de masa sunt emise fie pe suport hartie, fie pe suport electronic, sunt destinate exclusiv alocatiei individuale de hrana reglementate de prezenta lege si sunt suportate integral pe costuri de angajator.

Art. 6. -
(2) Tichetele de masa pe suport hartie si pe suport electronic pot fi utilizate numai pentru achitarea mesei sau pentru achizitionarea de produse alimentare.

Este alegerea dvs. exclusiva daca intelegeti sa folositi pentru hrana proprie si a familiei servetele de masa si hrana pentru animale dar atata timp cat in lege se precizeaza clar ce se poate achizitiona cu tm se subintelege ca nici vanzatorii nu au dreptul de a vinde pe tm alte produse decat cele precizate in lege.
Pana la urma si hrana ptr animale este un produs alimentar!
multumesc!
tocmai de asta am intrebat pt ca unii nu comenteaza la cumpararea unor astfel de marfuri insa altii ,,mai constiinciosi'' separa produsele. Eram curioasa daca ei sunt verificati de cineva pe aceasta ,,tema''
Nu ii verifica nimeni iar "constiinciosii" se simt si ei "puternici" ca pot verifica pe cineva.