Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Procesul verbal de receptie la terminarea lucrarilor
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Procesul verbal de receptie la terminarea lucrarilor

Buna ziua. Imi poate spune cineva care este taxa pentru procesul verbal de receptie la terminarea lucrarilor intocmit de primarie? Mi s-a spus ca e un anumit procent din valoarea pe care o declar, dar nu mi s-a spus si cat anume. Trebuie sa fie aceeasi valoare pe care o prevede proiectul casei? Multumesc
La emiterea autorizației, dvs ați achitat 0,5% la valoarea declarată a lucrărilor(conform devizului) potrivit codului fiscal, art.267,alin.3:
[ link extern ]

"(3) Taxa pentru eliberarea unei autorizaţii de construire pentru o clădire care urmează a fi folosită ca locuinţă sau anexă la locuinţă este egală cu 0,5% din valoarea autorizată a lucrărilor de construcţii. Acum la finalizarea construcției dvs aveți obligaţia de a declara valoarea finală (rezultată) a lucrărilor însoţită de documente doveditoare în vederea regularizării taxei pentru autorizaţia de construire.
Documentele pe care le veți depune:
- declaraţia (formular tip „MODEL 2009 ITL 068)
- Procesul verbal de recepţie la terminarea lucrărilor
In cazul în care valoarea reală a lucrărilor este mai mare veți datora 0,5% din diferența dintre valoarea finală si cea inițială

Citiți si acest topic:

www.avocatnet.ro/content/for...

și acest articol:
[ link extern ]