Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Calcul taxei de 0,1 si 0,7% la ISC
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Calcul taxei de 0,1 si 0,7% la ISC

Buna ziua!
Este corect modul de calcul al taxei de 0,1 si 0,7% datorate Inspectoratului de stat in constructii pentru construirea unui imobil raportat la valoarea impozabila a cladirii, si nu la valoarea finala declarata de proprietar in procesul verbal de receptie?
Exista cumva o lege sau o metodologie care sa prevada in mod expres acest mod de calcul? Multumesc...
Taxa de 0,5%(modificata din 0,7% prin legea. 177/2015) este prevăzuta la art 43 in legea 10/1995 (republicată și modificată) privind calitatea în construcţii
[ link extern ] /
legea 10:
[ link extern ]

Taxa de 0,1% din valoarea lucrărilor autorizate este prevăzută la art 30 din legea 50/1991 privind autorizarea executării lucrărilor de construcţii
legea 50
[ link extern ]