avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 767 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Calcul taxei de 0,1 si 0,7% la ISC
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Calcul taxei de 0,1 si 0,7% la ISC

Buna ziua!
Este corect modul de calcul al taxei de 0,1 si 0,7% datorate Inspectoratului de stat in constructii pentru construirea unui imobil raportat la valoarea impozabila a cladirii, si nu la valoarea finala declarata de proprietar in procesul verbal de receptie?
Exista cumva o lege sau o metodologie care sa prevada in mod expres acest mod de calcul? Multumesc...
Cel mai recent răspuns: carmen01011958 , moderator 19:16, 22 Februarie 2016
Taxa de 0,5%(modificata din 0,7% prin legea. 177/2015) este prevăzuta la art 43 in legea 10/1995 (republicată și modificată) privind calitatea în construcţii
[ link extern ] /
legea 10:
[ link extern ]

Taxa de 0,1% din valoarea lucrărilor autorizate este prevăzută la art 30 din legea 50/1991 privind autorizarea executării lucrărilor de construcţii
legea 50
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Diferenta de plata la taxa in constructii Annacska Annacska In 2006 a fost achitata o taxa partiala , in 2014 a fost receptionata casa ,iar acum diferenta pentru taxa in constructii cum se v-a calcula .? 0,5% LA ... (vezi toată discuția)
Proces_verbal receptie Polescu_Paul Polescu_Paul Am facut o casa la tara( cu autorizatie de construire) ,pe care am terminat-o in 2004.Am anuntat primaria de terminare constructie ,moment din care am si ... (vezi toată discuția)
Taxa 0,5% inspectoratul de stat in constructii elam elam Buna seara ! Va rog frumos daca se poate sa ma ajutati cu o lamurire asupra acestei probleme : - avem in constructie o locuinta inceputa in anul ... (vezi toată discuția)