Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... grupa II
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

grupa II

Buna ziua

Am o mica nelamurire

Din Legea 263/2010 ar rezulta ca :
Pentru perioadele ulterioare datei de 1 aprilie 2001 care reprezintă, conform legii, stagiu de cotizare realizat în condiţii deosebite, condiţii speciale sau alte condiţii de muncă se acordă perioade suplimentare la vechimea în muncă sau la vechimea în serviciu, care constituie stagii de cotizare în condiţii normale, după cum urmează:
a) 3 luni pentru fiecare an lucrat în condiţii deosebite de muncă;
b) 6 luni pentru fiecare an lucrat în condiţii speciale de muncă;
c) 12 luni pentru fiecare an lucrat în alte condiţii de muncă aşa cum sunt reglementate la art. 29 alin. (2).

Intrebare

1. aceasta este legea valabila ?
2. acest lucru e valabil si pentru perioada anterioara lui 1 apr 2001 ?
3. daca da, in cazul in care eu am 15 ani gr II 70% ar insemna o reducere a anilor de
15 ani gr II x 3 luni = 45 luni
45 luni : 12 luni = 3.75 ani ?

Multumesc pentru raspuns
1)Legea 263/2010

ART. 18
Pentru perioadele ulterioare datei de 1 aprilie 2001 care reprezinta, conform legii, stagiu de cotizare realizat in conditii deosebite, conditii speciale sau alte conditii de munca se acorda perioade suplimentare la vechimea in munca sau la vechimea in serviciu, care constituie stagii de cotizare in conditii normale, dupa cum urmeaza:
a) 3 luni pentru fiecare an lucrat in conditii deosebite de munca;
b) 6 luni pentru fiecare an lucrat in conditii speciale de munca;
c) 12 luni pentru fiecare an lucrat in alte conditii de munca asa cum sunt reglementate la art. 29 alin. (2).

2)Legea 3/1977

Art. 16
Persoanele care au lucrat cel putin 5 ani in grupele I si II de munca au dreptul sa li ia in calculul vechimii in munca, pentru fiecare an lucrat in aceste grupe: un an si sase luni pentru grupa I sau un an si trei luni pentru grupa II. In aceste cazuri nu se reduce limita varstei de pensionare.

Legea 263/210

ART. 16
Constituie stagiu de cotizare in sistemul public de pensii:
a) vechimea in munca recunoscuta pentru stabilirea pensiilor pana la data de 1 aprilie 2001;

ART. 17
(1) Constituie stagiu de cotizare si perioada suplimentara la vechimea in munca sau la vechimea in serviciu acordata in baza legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001 pentru perioadele realizate in grupa I, a II-a,

3)15x12 luni=180 luni x 70%=126 de luni = 10 ani si 6 luni de grupa II-a in procent de 100%.

Pentru 10 grupa II-a:

Stagiul aferent = 2 ani si 6 luni
Reducerea = 2 ani