Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Dreptul la somaj-firma in insolvente
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Dreptul la somaj-firma in insolvente

firma la care sunt angajat din 2013 nu a platit absolut nimic dupa mine....de 5 luni nu mai lucrez la firma respectiva dar inca sunt angajatul lor..firma a intrat in insolventa...am dreptul la somaj? care sunt primii pasi pe care trebuie sa fac?
1. - Aveti dreptul la indemnizatie de somaj daca va inceteaza contractul individual de munca (CIM), in cazul dvs., cu art.65 din Codul muncii (desfiintarea postului).
- Alta conditie este ca in cele 24 de luni premergatoare inregistrarii la Agentia de Somaj a aveti 12 luni de stagiu de cotizare la somaj.
- Aceste 12 luni nu trebuie sa fie neaparat consecutive si nici neaparat la acelasi angajator.

2. Va puteti inregistra la Agentia de Somaj in termen de 12 luni de la data incetarii CIM.

3. Puteti benficia de indemnizatie de somaj chiar daca angajatorul nu a platit contributia pentru somaj.
de unde sa stiu daca am 12 luni de stagiu de cotizare la somaj? cine trebuie sa inceteaza contractul de munca avand invedere ca administartorul firmei nu are drept de semnatura si stampila? lichidatorul?
1. - Stagiul de cotizare la somaj este format din perioadele in care ati lucrat in program normal de lucru.
- Nu intra in stagiul de cotizare perioadele in care ati fost in concediu medical sau in conecdiu fara plata).

2. Lichidatorul judiciar este cel care trebuie sa emita deciziile de concediere precum si adeverintele necesare pentru Agentia de Somaj.

3. - Daca lichidatorul a intarziat cu emiterea actelor faceti o sesizare la ITM si chiar si la judecatorul sindic, cel care l-a numit pe acest lichidator judiciar.
- Daca sunteti mai multi salariati in aceasta situatie puteti merge impreuna la ITM si la judecatorul sindic.