Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Vanzare container (garaj) din beton
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Vanzare container (garaj) din beton

Buna ziua,va rog sa ma ajutati cu un sfat pentru urmatoarea speta: O firma doreste sa vanda un container din beton, tip garaj, pe care nu il are in patrimoniu. Este plantat pe terenul care il are in proprietate de mai bine de 14 ani. Nimeni nu poate da informatii cum a ajuns acolo....banuiesc ca a fost plantat in perioada de santier(acum 14 ani).
In acest caz, Ce documente se pot intocmi pentru vanzarea lui?
Va multumesc anticipat. Toate cele bune.
Cum puteti vinde ceva ce nu va apartine ? Se poate intenta de catre firma o actiune in uzucapiune/accesiune imobiliara arficiala, se va face o expertiza de evaluare a bunului in cadrul dosarului instantei si in baza hotararii judecatoresti se va constata firmei dvs. dreptul de proprietate asupra garajului iar in baza expertizei de evaluare se va introduce garajul in patrimoniul firmei cu o valoare x . Dupa aceasta etapa poate avea loc valorificarea bunului.
Costel DRAGOMIR, Avocat