Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie fara preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie fara preaviz

Buna seara. Va rog sa imi spune-ti daca un proaspat angajat poate sa demisioneze fara preavizul specificat in CIM? Va multumesc.
1. - Daca este in perioada de proba poate sa inceteze raporturile de munca printr-o simpla notificare catre angajator, fara preaviz.
- Sau poate demisiona fara preaviz daca angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca.

2. Din Codul muncii:

Art. 31
(3) Pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, contractul individual de munca poate inceta exclusiv printr-o notificare scrisa, fara preaviz, la initiativa oricareia dintre parti, fara a fi necesara motivarea acesteia.

Art. 81
(1) Prin demisie se intelege actul unilateral de vointa a salariatului care, printr-o notificare scrisa, comunica angajatorului incetarea contractului individual de munca, dupa implinirea unui termen de preaviz.
(8) Salariatul poate demisiona fara preaviz daca angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca.

Poate demisiona fara preaviz numai daca angajatorul nu-si indeplineste obligatiile asumate prin c.i
Daca nu prezint notificarea angajatorului si din urmatoarea zi nu mai mai merg la serviciu, ce se intampla?
1. Veti fi pontat nemotivat si dupa cateva zile (in functie de prevederea din Regulamentul intern) veti fi concediat pe motive disciplinare (absente nemotivate).

2. In rest nu se intampla nimic deosebit.
Se va demara procedura cercetarii disciplinare in urma careia se poate aplica sanctiunea desfacerii disciplinare a c.i.m.
Sau
Veti fi pontat nemotivat pana la incetarea c.i.m. - pana la expirarea preavizului - fara sa se mai efectueze o cercetare disciplinara.