avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie fara preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie fara preaviz

Buna seara. Va rog sa imi spune-ti daca un proaspat angajat poate sa demisioneze fara preavizul specificat in CIM? Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:24, 25 Iulie 2015
1. - Daca este in perioada de proba poate sa inceteze raporturile de munca printr-o simpla notificare catre angajator, fara preaviz.
- Sau poate demisiona fara preaviz daca angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca.

2. Din Codul muncii:

Art. 31
...
(3) Pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, contractul individual de munca poate inceta exclusiv printr-o notificare scrisa, fara preaviz, la initiativa oricareia dintre parti, fara a fi necesara motivarea acesteia.
...

Art. 81
(1) Prin demisie se intelege actul unilateral de vointa a salariatului care, printr-o notificare scrisa, comunica angajatorului incetarea contractului individual de munca, dupa implinirea unui termen de preaviz.
...
(8) Salariatul poate demisiona fara preaviz daca angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca.

Poate demisiona fara preaviz numai daca angajatorul nu-si indeplineste obligatiile asumate prin c.i
Daca nu prezint notificarea angajatorului si din urmatoarea zi nu mai mai merg la serviciu, ce se intampla?
1. Veti fi pontat nemotivat si dupa cateva zile (in functie de prevederea din Regulamentul intern) veti fi concediat pe motive disciplinare (absente nemotivate).

2. In rest nu se intampla nimic deosebit.
Se va demara procedura cercetarii disciplinare in urma careia se poate aplica sanctiunea desfacerii disciplinare a c.i.m.
Sau
Veti fi pontat nemotivat pana la incetarea c.i.m. - pana la expirarea preavizului - fara sa se mai efectueze o cercetare disciplinara.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Lipsire nemotivata de la munca rizeavl rizeavl Buna Ziua! Sunt student am lucrat la o firma din Bucuresti part-time 4h/day, intr-o zii am renuntat sa mai merg definitiv. Innainte sa plec am facut o ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, am inteles ca exista posibilitatea parasirii locului ... LemonTake LemonTake Buna ziua, Am inteles ca exista posibilitatea parasirii locului de munca fara preaviz daca m-am angajat in alta parte si acestia imi solicita prezenta din ... (vezi toată discuția)
Preaviz luciacita luciacita Buna ziua, Ce se intampla daca nu pot sta in preaviz, iar actualul angajator nu este de acord sa plec fara preaviz. As putea sta doar 10 -12 zile nu 20 cat ... (vezi toată discuția)