avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 555 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Dreptul la zile libere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Dreptul la zile libere

Intrucat am lucrat 7 zile continuu, a 8-a zi cerand dreptul la o zi libera si mi s-a refuzat spunandu-mi ca sunt nesimtita si ca pana la 3 august nu am dreptul la nicio zi libera, as dori sa stiu ce cale legala pot urma pentru a beneficia de zilele mele libere.....
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:30, 27 Iulie 2015
Nerespectarea legislatiei muncii poate fi sesizata ITM-ului si/sau Inspectiei Muncii.

Nerespectarea dispozitiilor legale privind acordarea repausului saptamanal constituie contraventie sanctionata de catre ITM cu amenda de la 1500 lei la 3000 lei, potrivit art.260 alin.1 lit.j C.mun.
Ultima modificare: Sâmbătă, 25 Iulie 2015
Cornel Vasile, Consilier juridic
VA MULTUMESC, VOI INAINTA CATRE CONDUCERE O CERERE SCRISA INREGISTRATA IN CARE VOI CERE EXPLICATII PENTRU ABUZUL COMIS ASUPRA NOASTRA
:offtopic: Interventie moderator

Nu mai scrieti cu majuscule. Este greu de citit si constituie o incalcare a Regulamentului de postare in Forum.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Norma de munca s.stefan s.stefan Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti daca e legal ca un angajat al unei institutii publice cu foc continuu sa lucreze consecutiv 7 zile. Va multumesc. (vezi toată discuția)
Concediu medical... Rusz Rusz buna! lucrez de 4 luni la un supermarket.saptamana trecuta joi mi-am luat concediu medical pana luni. as vrea sa stiu cum imi afecteaza zilele libere? am ... (vezi toată discuția)
Contraventie pt nerespectarea zileleor libere legale ale angajatilor NICOLETA CRAINICEANU NICOLETA CRAINICEANU buna ziua, va rog sa-mi spuneti si mie care este modalitatea de penalizare pt un angajator in cazul in care nu respecta zilele libere ale ... (vezi toată discuția)