Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Dreptul la zile libere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Dreptul la zile libere

Intrucat am lucrat 7 zile continuu, a 8-a zi cerand dreptul la o zi libera si mi s-a refuzat spunandu-mi ca sunt nesimtita si ca pana la 3 august nu am dreptul la nicio zi libera, as dori sa stiu ce cale legala pot urma pentru a beneficia de zilele mele libere.....
Nerespectarea legislatiei muncii poate fi sesizata ITM-ului si/sau Inspectiei Muncii.

Nerespectarea dispozitiilor legale privind acordarea repausului saptamanal constituie contraventie sanctionata de catre ITM cu amenda de la 1500 lei la 3000 lei, potrivit art.260 alin.1 lit.j C.mun.
Cornel Vasile, Consilier juridic
VA MULTUMESC, VOI INAINTA CATRE CONDUCERE O CERERE SCRISA INREGISTRATA IN CARE VOI CERE EXPLICATII PENTRU ABUZUL COMIS ASUPRA NOASTRA
:offtopic: Interventie moderator

Nu mai scrieti cu majuscule. Este greu de citit si constituie o incalcare a Regulamentului de postare in Forum.