Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Solicitare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Solicitare

Se poate acorda concediu de odihnă sucesorului dacă o persoană a fost în concediu medical 10 luni, ulterior a decedat
NU.
Conform legii 53/2003 art 144 alin 2:
(2) Dreptul la concediu de odihnă anual nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renunţări sau limitări.

Deci dreptul respectiv este atributul persoanei.

ART. 149
Salariatul este obligat să efectueze în natură concediul de odihnă în perioada în care a fost programat, cu excepţia situaţiilor expres prevăzute de lege sau atunci când, din motive obiective, concediul nu poate fi efectuat.

Deci salariatul este obligat să efectueze. Nemaiexistand nu mai exista nici obligatia efectuarii si conf. art. 144 acest drept fiind unul al persoanei si netransmisibil, persoana nemaiexistand, nu se va mai efectua.
Da, se poate acorda celui care l-a inlocuit concediu de odihna. Acest drept ii este conferit de calitatea de salariat la acel angajator.

Inlocuitorului nu i se poate acorda concediu de odihna aferent perioadei lucrate de persoana care a decedat.
Acolo spune succesor.
Definiti mai exact ce denumiti dumneavoastra "succesor".
Cititi mai bine raspunsul meu si veti vedea ca se poate acorda CO celui care l-a inlocuit sau succedat in functie.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Eu nu vad unde zice de înlocuitor. Din exprimare reiese ca nu l-a inlocuit nimeni pe perioada CM.
Spune doar de persoana care l-a succedat.
Sa defineasca in mod clar in cea a constat aceasta "succesiune".
Ne intereseaza de asemenea si baza legala.
giv, utilizator