Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Solicitare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Solicitare

Se poate acorda concediu de odihnă sucesorului dacă o persoană a fost în concediu medical 10 luni, ulterior a decedat
Opinia mea este ca se refera la inlocuitorul acestuia si nu la succesorul acestuia potrivit Codului Civil.

Succesorul acestuia, in asentimentul Codului Civil, poate sa obtina compensarea in bani a CO neefectuat.

Din acest motiv solicit clarificare.
Daca va referiti la succesor (mostenitor legal), atunci acesta poate primi compensarea in bani a CO neefectuat.

Art.167 alin.2 C.mun. : În caz de deces al salariatului, drepturile salariale datorate până la data decesului sunt plătite, în ordine, soţului supravieţuitor, copiilor majori ai defunctului sau părinţilor acestuia. Dacă nu există nici una dintre aceste categorii de persoane, drepturile salariale sunt plătite altor moştenitori, în condiţiile dreptului comun.