Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Angajare somer peste 45 ani
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Angajare somer peste 45 ani

Buna

Oare ce trebuie depus la somaj pentru obtinerea unui salariu minim brut , daca am angajat un somer de peste 45 ani ?
Multumesc frumos
1. - Din Legea 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca:

Art. 85
(1) Angajatorii care incadreaza in munca, pe perioada nedeterminata, someri in varsta de peste 45 de ani sau someri care sunt parinti unici sustinatori ai familiilor monoparentale, primesc lunar, pe o perioada de 12 luni, pentru fiecare persoana angajata din aceste categorii, o suma egala cu valoarea indicatorului social de referinta in vigoare, cu obligatia mentinerii raporturilor de munca sau de serviciu cel putin 18 luni.

- Indicatorul social de referinta, in vigoare = 500 lei.

2. Din Normele de aplicare a Legii 76/2002:

Art. 59.
(1) Pentru acordarea drepturilor prevãzute la art. 85 din lege, angajatorii vor încheia cu agenţia pentru ocuparea forţei de muncã judeţeanã, respectiv a municipiului Bucureşti, în termen de 12 luni de la data angajãrii persoanelor, o convenţie potrivit modelului prevãzut în anexa nr. 19.

(2) Termenul prevãzut la alin. (1) este termen de decãdere din dreptul de a beneficia de mãsurile de stimulare prevãzute la art. 85 din lege.

(3) În vederea încheierii convenţiei prevãzute la alin. (1) angajatorii vor depune o declaraţie pe propria rãspundere, din care sã rezulte cã în ultimii 2 ani nu au mai fost în raporturi de muncã sau de serviciu cu persoanele angajate, precum şi urmãtoarele documente:

B. pentru şomerii în vârstã de peste 45 de ani:
a) actul de identitate (copie);
b) actul în baza cãruia au fost încadraţi în muncã (copie);

3. Formularul conventiei il procurati de la Agentia de Somaj.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Nu stiu unde am citit de salariul minim .Probabil a fost inaonte de ianuarie 2015.Nu am mai avut cazuri pana acum.
Multumesc frumos domnule Tudor.