Forum Discuţii juridice Executare silită Executare diurna
Discuție deschisă în Executare silită

Executare diurna

buna ziua,acum 3luni mi-am gasit un nou loc de munca de sofer .la ultimul loc de munca aveam propire pe salariu. aici iau salariu fix in cont de lei si diurna in cont de euro la aceeasi banca
prima intrebare poate fi executata silita diurna?
a doua intrebare daca banca face un abuz care sunt pasii care trebuie facuti pentru ridicarea propiri pe diurna?
multumesc anticipat
In principiu diurna nu poate face obiectul popririi insa, daca datoria dvs. o reprezinta obligatii de intretinere ( de ex: pensie alimentara catre minor ) atunci aceasta poate fi urmarita/retinuta pana la 1/2 din aceasta. In conditiile in care va considerati nedreptatit puteti formula contestatie la executarea silita .
am inteles asta ,dar cei de la banca cand va ajunge la ei documentele de la executor judecator vor infiinta propire pe toate conturile ,nu cred ca cei de la banca stiu ca nu au voie sa se atinga de diurna ...pe salariu am inteles 1/3 .trebuie vorbit cu juristul banci respective explicandui potrivit legii diurna nu poate fii propita?