Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Vanzare teren de catre persoana fara discernamant
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Vanzare teren de catre persoana fara discernamant

Buna ziua,
am o problema cu cumpararea unui teren de la mai multi proprietari printre care si o persoana cu handicap mintal. Aceasta persoana fara discernamant are tutore (o ruda care e si ea vanzator) dar si un curator special numit de instanta judecatoreasca. In decizia judecatoreasca se mai mentioneaza ca incheierea actelor se face numai dupa "autorizarea instantei de tutela".
Am fost la primaria satului de care apartine azilul si, in calitate de autoritate tutelara, isi declina responsabilitatea - "actul de vanzare-cumpare se va incheia numai dupa autorizarea instantei de tutela, autoritatea tutelara a Primariei <numeSat> neavand o astfel de competenta".
Cine este atunci instanta tutelara? Unde ar trebui sa ma adresez? Exista o alta cale?
Mentionez ca toti pasii vanzarii terenurilor agricole definiti in legea 17/2004 au fost urmati.
Instanta de tutela inseamna instanta de judecata. Trebuie introdusa o actiune prin care se solcita acest acord de instrainare.