Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... simulatie prin interpunere de persoane
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

simulatie prin interpunere de persoane

Va rog explicati-mi ce pot face..sint disperata..acum 10 ani matusa mea si-a vindut apart din orasul sau si a venit la mine si la sora in alt oras ,sa stea la noi si cu noi,caci avind 81 de ani ii era frica sa mai stea singura.Eu am ajutat-o si i-am adus lucrurile si 35 mili pe care i-a dat cumparatoru si le-am stabilit intr-un apart gol al lui sora mea.Ea ,a stat inca o luna in urma in apart pe care deja il vinduse,cind a venit si-a gasit si lucrurile si banii..nu au fost probleme.Din bani ne-a dat mereu si mie si lui sora cit a vrut si cum a vrut..sub forma de cadou...doar nu era sa stea la noi si banii sa ii tina sub perna..cind a vindut ea..am vindut si eu la 10 zile dupa ea, apart meu ca aveam nevoie sa imi salvez viata..grd 1...intelege-ti..AIm cumparat o garsoniera.restu i-am folosit la urgentele mele..Acum dupa 10 ani,ea are 91 ani..si influentata de prietena ei ,vrea sa se intoarca inapoi in orasul ei si ne-a zis, ca sa ne descurcam noi intre noi, ca ea a fost propietara si vrea sa moara propietara ,cu noi a mincat banii.Realitate ESTE CA vrea sa se intoarca inapoi ,sa fie linga cimitir si sa aiba grija femeia aceia de ea.. M-a dat in judecata pe mine sa imi anuleze actul de vinzare cumparare al garsonierei si ca este act simulat prin interpunere de persoane ,ca e luata garsoniera ,cu banii ei si fara voia ei ,,,pe numele meu...avocata a facut aceasta actiune complet eronata ...zice ca am cumparat cu banii ei si fara voia ei..ca am avut intelegere verbala eu cu ea..ceia ce nu este adevarat..ca mereu am promis ca o trec pe numele matusii garsoniera si ca cauza este imorala si ilicita..este o actiune avocateasca care nu corespunde deloc realitatii...Martorii ei au spus totul din auzite de la matusa..nu inteleg eu am fost pusa sa raspund cu da sau nu..ce a inteles judecatoarea si cum a putut sa dea rezolutie..admite in parte actiunea modificata,respinge cererea privind constatarea nulitatii absolute a contractului de vinzare cumparare a..garsonierei.Constata simulat contractul de v-c prin interpunere de persoane.Obliga sa platesc si 21 mili cheltuieli de judecata...
Cum este posibil asa ceva...nu a fost nici-o intelegere intre noi nici scrisa nici verbala,,,pur si simplu a vrut sa vina la noi..si-a gasit singura cumparatorii ..a luat cit a vrut ..eu decit am adus-o.. pe sora de ce nu o lasa in instanta sa spuna cum a fost..Matusa nu duce lipsa de nimic..nu au fost discutii intre noi...totul a pornit din senin..acum s-au stricat relatiile dintre mine si ea...dar asta nu inseamna ca ea ar suferi cumva de pe urma mea..pun totul pe seama ca nu mai judeca cum trebe..a dat in mintile copiilor de face asa ceva..dar ce am de facut...astept sa imi vina situtia scrisa de la judecatorie,,si sa fac recurs...explicati-mi ce am de facut...si cum sa demonstrez ca nu este asa..cum sa se ia casa unui om pe vorbe... ce se intimpla la noi in justitie...
Va rog respectuos..invatati-ma cum sa lupt la recurs..si ce sanse am..sint disperata...va multumesc...
Situatia dvs. este suficient de incurcata, asa incat va recomand sa-i predati dosarul unui avocat sa va reprezinte interesele. Ati avut avocat in fata primei instante ? Sa intelegem ca matusa v-a acuzat ca v-ati folosit de banii ei, obtinuti din vanzarea unui imobil care i-a apartinut, sa achizitionati un alt imobil, iar dvs. spuneti ca s-a facut cumpararea cu banii rezultati din vanzarea unui imobil al dvs.? Cumparatorul garsonierei ce a declarat, cu cine are cunostinta ca a contractat, cui i-a platit pretul ? Sora matusii a tinut numai pentru ea cele pe care le cunostea in legatura cu contractul, nu a mai relatat nimanui cele intamplate ? Spuneti de martorii ei, ai reclamantei, nu ati avut martori care sa sustina spusele dvs.? S-a invocat existenta unui mandat tacit de reprezentare a matusii in cumpararea garsonierei ? Judecatorul intelege cauza prezentata numai din probele care se administreaza in fata sa. Ceea ce ne-ati spus aici nu ati reusit sa dovediti in fata instantei de judecata, probabil din aceasta cauza ati pierdut procesul.
Gabriel Stelea, Avocat
va rog din suflet mai citi-ti odata cu atentie sa patrunde-ti despre ce este vorba exact...deci matusa a vindut sa vina la noi..a fost dorinta ei la inceput ...acum 10 ani..sta la noi de 10 ani .intre mine si ea nu a fost nici-o intelegere nici scrisa nici verbala..doar ca atunci cind nmoare sa o ducem la gropile ei..atit...ea a gasit cumparatorii..ia a stabilit pretul ..eu nu am facut decit sa aduc lucrurile si banii care mi i-a dat,ca ea a mai stat o luna in urma..la fel se putea sa faca sora ...dar ea avind servici nu a putut pleca...sa va spun un amanunt...eu sint plecata din tara de aproape 20 ani..sora i-a spus ca sa astepte ca eu urma sa vin in tara cum ar fi saptamina urmatoare si sa sune iar..matusa a dat nr de telefon si cumparatoru ei cind a sunat eu eram venita dar in alta localitate cu alta treaba ..si i-am spus ca pot veni dupa 3 zile..asa am picat eu in situatia asta ..
putea pica sora..

Care a fost actul atacat ca fiind simulat ?
deci vrea sa zica ca actul meu de garsoniera este simulat prin interpunere de persoane ..
zice asa..intrucit pirita imi era ruda apropiata am convenit cu ea verbal sa vind apart meu iar banii obtinuti din vinzarea apart sa fie pastrati de pirita pina cind aceasta va gasi o garsoniera care sa fie cumparata pe numele meu...Pai cum sa pastrez banii pina iau garsoniera ...adica la infinit...asa...pai daca era vorba de asa ceva facea un act ..ceva //ca doar ea a fost gestionara...pai daca era vorba sa vrea asa ceva ..asta insemna sa o ingrijim separat...sa se tina sora pe drumuri la ea....nu am fi acceptat sa vina la noi cu asemenea conditie...
pai nu era ea in masura sa ne impuna noua...ea era cea care a avut nevoie de noi nu noi de ea...
a avut in vre-o 3 rinduri data cu clauza de intretinere apartamentu si cum bagau fasole ...la mincare...cum spargea actu ca nu da o casa si sa o tina pe fasole..
pai noi cum o stim ca este nu ne-am fi incurcat sub nici o forma cu ea cu vre-un angajament..in afara de dus la groapa..nimeni nu stie situatia decit noi..ai casei...ce sa stie strainii din casa noastra ..
roxanagina, utilizator
Gabriel S a scris:

Situatia dvs. este suficient de incurcata, asa incat va recomand sa-i predati dosarul unui avocat sa va reprezinte interesele. Ati avut avocat in fata primei instante ? Sa intelegem ca matusa v-a acuzat ca v-ati folosit de banii ei, obtinuti din vanzarea unui imobil care i-a apartinut, sa achizitionati un alt imobil, iar dvs. spuneti ca s-a facut cumpararea cu banii rezultati din vanzarea unui imobil al dvs.? Cumparatorul garsonierei ce a declarat, cu cine are cunostinta ca a contractat, cui i-a platit pretul ? Sora matusii a tinut numai pentru ea cele pe care le cunostea in legatura cu contractul, nu a mai relatat nimanui cele intamplate ? Spuneti de martorii ei, ai reclamantei, nu ati avut martori care sa sustina spusele dvs.? S-a invocat existenta unui mandat tacit de reprezentare a matusii in cumpararea garsonierei ? Judecatorul intelege cauza prezentata numai din probele care se administreaza in fata sa. Ceea ce ne-ati spus aici nu ati reusit sa dovediti in fata instantei de judecata, probabil din aceasta cauza ati pierdut procesul.
....cumparatoru garsonierei mele nu a contractat decit cu mine...nu a avut nici-un amestec matusa..nu s-a pomenit de ea ..pe vremea aia..nu a vazut-o niciodata ...s-a pomenit omu chemat in instanta...
nu exista nici-o sora a matusii...nu ne are decit pe noi...
nu s-a invocat existenta unui mandat tacit de reprezentare a matusii in cumpararea garsonierei...
adica ce este mandat tacit?
spune avocata conventie verbala...si nu este adevarat..nu am discutat niciodata despre asa ceva
am gresit..vinzatoru garsonierei a contractat cu mine ,matusa e cu treaba ei in alt oras iar eu in orasul meu..eu aveam problemele mele ...ea pe ale ei..separat...ea a picat cu problema ei ca o greutate in plus sa mai aleg si dupa ea sa o aduc..nu au legatura vinderea si cumpararea gars mele cu situatia matusii...lucru asta a aparut acum dupa actiunea facuta de av ei..
roxanagina, utilizator