avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 294 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Spune-ne cine eşti Ce se poate munci avand Facultatea de Drept?
Discuție deschisă în Spune-ne cine eşti

Ce se poate munci avand Facultatea de Drept?

Am terminat Facultatea de Drept si un Master tot in domeniul acesta si ma intreb ce se poate face dupa aceasta? In afara de a da examenul la barou si INM, aceasta facultate nu mai ofera nici o alta alternativa viabila? Momentan ma vad in postura de a fi terminat o facultate absolut inutil, poate doar pentru cultura mea general:sorry: Mentionez ca sunt din judetul Constanta.
Cel mai recent răspuns: Alina Tabara , Consilier juridic 12:38, 15 Iulie 2009
Ati uitat sa vorbiti despre posibilitatea de a fi notar sau consilier juridic.
In rest,nu poate fi asa de rau.Aveti cultura juridica,nu-i putin lucru.
Cineva spunea ca in fiecare casa ar fi bine sa existe un jurist.
Eu cred ca se poate munci aproape in orice domeniu, cu facultatea de drept.
Mult succes!:)
Ultima modificare: Vineri, 10 Iulie 2009
ContSters76710, utilizator
Este pacat sa vorbesti asa dupa ce ai facut o facultate si un master.
Daca tu consideri ca ai muncit pana acum inutil cum crezi ca te vor considera altii carora vei vrea sa le arati de ce esti in stare?
Poti face multe alte lucruri ca jurist, chiar nu le-ai descoperit in timpul facultatii?
In toti acesti ani la ce te-ai gandit?
Iulian81 a scris:

Am terminat Facultatea de Drept si un Master tot in domeniul acesta si ma intreb ce se poate face dupa aceasta? In afara de a da examenul la barou si INM, aceasta facultate nu mai ofera nici o alta alternativa viabila? Momentan ma vad in postura de a fi terminat o facultate absolut inutil, poate doar pentru cultura mea general:sorry: Mentionez ca sunt din judetul Constanta.


Stati linistit!...orice inceput e greu...dar si frumos.Nu pot decat sa va doresc mult succes....Ati precizat ceva de barou si INm ...va recomand unul dintre modelele mentionate....acolo puteti dovedii ca sunteti si veti deveni un profesionist.
Mult succes ,
daniela vorovenci a scris:

...Ati precizat ceva de barou si INm ...va recomand unul dintre modelele mentionate....acolo puteti dovedii ca sunteti si veti deveni un profesionist.

Intrucat imi este foarte greu sa inteleg ceea ce spune doamna Vorovenci (un incepator este un profesionist? :wassat: ), eu va sugerez un singur lucru: nu lucrati cu/dupa modele.
Veti ajunge... nimic.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea

grace_r a scris:

Este pacat sa vorbesti asa dupa ce ai facut o facultate si un master.
Daca tu consideri ca ai muncit pana acum inutil cum crezi ca te vor considera altii carora vei vrea sa le arati de ce esti in stare?
Poti face multe alte lucruri ca jurist, chiar nu le-ai descoperit in timpul facultatii?
In toti acesti ani la ce te-ai gandit?


Daca tot esti consultant resurse umane .. de ce nu-mi recomanzi tu ceva ? Doar 2-3 exemple...:P

Alte discuții în legătură

Studii universitare de masterat in cadrul stiintelor juridice eduuard eduuard Dupa terminarea studiilor in cadrul Facultatii de Stiinte juridice ce master poti urma, care sa nu necesite vechime in domeniu? De exemplu in ceea ce priveste ... (vezi toată discuția)
Job in domeniul juridic catalyna_pavel catalyna_pavel Cum pot obtine un job in cadrul unui cabinet/societati de avocatura? Mentionez ca sunt studenta la Drept, anul 2 (a doua facultate) si imi doresc foarte mult ... (vezi toată discuția)
Se merita sa faci facultatea de drept? AslPls AslPls Probabil o intrebare foarte comuna insa ideea este simpla. Am de ales intre Drept si Academia Navala. Sunt o fire extrovertita, dornica de a invata, eu unul ... (vezi toată discuția)