Forum Discuţii juridice Executare silită Chemarea in judecata a unei persoane fizice pentru ...
Discuție deschisă în Executare silită

Chemarea in judecata a unei persoane fizice pentru validare poprire o datorie totala a asociatiei de proprietari catre un furnizor de energie termica

proprietar apartament , in luna iunie am primit o infiitare poprire de la un executor judecatoresc in care mi se cerea sa indisponibilizez o suma foarte mare in termen de 5 zile intr un cont bancar ,alaturi era si o sentinta judecatoreasca partile din aceasta fiind asociatia de proprietari si un fost furnizor de energie termica,.pe care am ignorato deoarece sunt cu plata la zi fata de aceasta asociatie de proprietari.In luna iulie am primit o comunicare din partea judecatoriei pentru un dosar validare poprire pe numele meu ,in care se solicita infiintarea popririi pentru intreaga suma pe care asociatia de proprietari o datoreaza fostului furnizor de energie termica,in aceasta situatie se mai afla alti 15 proprietari care sunt cu plata la zi la asociatia de proprietari.am adus probe ca ne am platit sumele datorate catre aceasta asociatie permanent si integral chitante adeverinta la zi si le am depus la dosar .Mentionez ca am cerut explicatii administratorului presedintelui de asociatie si acesta ne a spus ca asociatia de proprietari are o datorie catre fostul furnizor de energie termica pe care a preluato un executor judecatoresc in urma unui proces dintre asociatie si furnizorul de energie termica , ne a explicat ca dn administrator duce in contul executorului judecatoresc sume de bani pe care le incaseaza de la noi proprietarii in numar de 60 , sume despre care executorul judecatoresc considera ca nu sunt suficiente si acest domn executor judecatoresc cheama in judecata 16 proprietari care sunt cu plata la zi din 60 proprietari pentru validarea popririi intreaga suma pentru fiecare proprietar in parte ,nederanjand nici unul din restantieri . restantieri a caror sume restante insumeaza datoria asociatiei de proprietari catre fostul furnizor de energie termica.daca puteti sa i mi raspunde ti daca acest executor judecatoresc a procedat corect??? instanta de judecata valideaza popririle avand in vedere ca nu datoram nimic fata de aceasta asociatie de proprietari nu am avut cunostinta de procesul dintre asociatia de proprietari si fostul furnizor nu suntem parte in acest proces , titlu executoriu fiind indreptat catre asociatia de proprietari., vina noastra fiind aceea ca suntem cu plata la zi la intretinere si dn executor ne a ales de la tabelul avizier al asociatiei.
Executorul a procedat in limitele hotararii judecatoresti ,care obliga asociatia de proprietari sa achite debitul acumulat catre furnizorul de utilitati
Raportul juridic=contractul de furnizare utilitati este incheiat strict intre furnizor utilitati si asociatia de proprietari
Conform disp L nr 230/2007 art 50,51,asociatia de proprietari,in cazul acumularii de sume cu titlu de restanta,are dreptul sa actioneze in instanta rau platnicul,sa noteze privilegiul imobiliar la ocpi
Responsabilitatea recuperarii debitelor rau platnicilor,in cazul contractelor intre persoane juridice furnizpr/asociatie de proprietari intra in sarcina asociatiei de proprietari
Executorul juecatoresc cu scopul legitim executare hotarare judecatoreasca a extins procedura de recuperare debit si fata de proprietarii fara debite,deoarece nu se justifica sa demareze procedura de executare impotriva rau platnicilor care au dovedit ca din varii motive nu s-au achitat de obligatia lunara achitare cote individuale intretinere
Este problema care se poate solutiona de catre asociatia de proprietari,presedintele si comitetul executiv avand dreptul sa analizeze variantele de recuperare debite de la rau platnici
In opinia mea, nu aveti calitatea de tert poprit si nu puteti fi executat silit pentru o datorie a altora neexistand o obligatie solidara si nici un titlu executoriu care sa va priveasca personal.

Urmariti discutia care s-a purtat aici www.avocatnet.ro/content/for...
d n avocat sunt unul dintre proprietari si sunt chemata in instanta pe 8 septembrie cu toate ca am depus intampinare la dosar in care am aratat ca sunt cu plata la zi adeverinta de la asociatie chitante platite la zi am pus copii de pe acestea . C e sa i mai spun dn judecator? ca nu stiu?