Forum Discuţii juridice Executare silită daca instanta valideaza popririle unor proprietari si ...
Discuție deschisă în Executare silită

daca instanta valideaza popririle unor proprietari si se obtine un titlu executoriu impotriva fiecaruia trebuie sa ne supunem imediat sau sa lasam sa fie pus in executare

17 proprietari sunt chemati in judecata pentru validare poprire o datorie a asociatiei de proprietari catre un fost furnizor de energie termica preluata de un executor judecatoresc deoarece acesti proprietari nu au respectat somatia trimisa de dn executor unde li se cerea sa indisponibilizeze fiecare intreAGA SUMA 17 500 RON DATORIA ASOCIATIEI catre acesta fiind anexat si un titlu executoriu pt asociatia derproprietari . proprietarii daca au vazut ca titlu executoriu nu ii priveste si niki nu au datorii catre asociatienu am luat in consideratie. instanta va valida popririle pt acesti proprietari? va da un titlu executoriu impotriva acestora?daca da acesti proprietari ce trebuie sa faca ? sa duca banii de intretinere de acum si pe viitor la executor? deoarece restante nu au. sa astepte ca executorul sa puna in executare titlu trimitand la firma care lucreaza fiecare? ce se ceva in acesta locatari17 sa plateasca intreaga suma le o imparte intre ei? mentionez ca asociatia are 60 proprietari iar acestia 17 sunt cu plata la zi i a ales dn executor de la avizier si i a chemat in judecata deoarece a spus ca fiind buni platnici se recupereaza mai repede paguba a fost intrebat de ce nu a ales restanti si acesta a sus ca paguba sar recupera mai greu? noi vrem sa stim ce cere acest executor ne pune noua suma in spate intreaga 17 500 sau noi trebuie sa platim ceea ce vom datora la intretinere pe viitot in contul datoriei si sa nu mai dam la administratie? daca titlu executoriu va fi pe numele nostru trebuie sa ne supunem imediat? suntem foarte nedumeriti avand in vedere ca suntem pensionari simpli
constantinlaura a scris:

mentionez ca asociatia are 60 proprietari iar acestia 17 sunt cu plata la zi

Cei 17 proprietari sa formuleze in termen legal de la comunicarea somatiei,contrestatie la instanta

am formulat intampinare in care am depus chitante ca suntem la zi ,adeverinta din care reiese ca suntem la zi dar dn executor ne a explicat ca instanta va valida popririle si noi vom duce intretinerea la d lui intr un cont datoriile din momentul cand a trimis somatie dansul in luna iunie
adica ce trebuia sa platim la intretinere la administrator vom plati la executor in baza titlului executoriu dat de instanta pe numele fiecaruia dintre noi