Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Contract de sponsorizare Artist Plastic
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Contract de sponsorizare Artist Plastic

Buna ziua!
Sunt artist plastic si realizez ilustratiile pentru o carte.
O companie s-a angajat sa imi ofere o suma de bani pentru munca depusa. Exista posibilitatea ca intre mine si dansii sa fie incheiat un contract de sponsorizare (eu fiind persoana fizica, dansii persoana juridica).
Daca da, trebuie platite taxe pentru suma incasata? (suma fiind de 1000 de lei).
Multumesc!
O zi buna!
In nici un caz contract de sponsorizare! Va trebui sa incheiati un contract de cesiune drepturi autor in care sa inserati ca toate taxele revin cesionarului (adica lor)! Daca doriti un model de contract scrieti-mi!

P.S. Contractele de sponsorizare/mecenat sunt acceptate dar ptr cauze strict reglementate de Legea sponsorizarii!
Buna ziua! Va multumesc pentru raspuns!
Eu nu le cesionez dansilor drepturile de autor asupra ilustratiilor fiind vorba de un proiect personal, pe care o companie (nu editura!) s-a oferit sa il finanteze (lucrez pentru cateva edituri si am incheiat pana in prezent contracte de cesionare a DdA si stiu ce ar implica un asemenea contract).
Precizez ca proiectul, mai bine spus cartea, va fi distribuita in mod gratuit (digital si cu ajutorul dansilor si tiparita).
Dansii vor beneficia de cateva elemente dedicata promovarii, in interiorul cartii.
Am luat in considerare un contract de sponsorizare deoarece am observat ca in lista domeniilor permise, se numara si domeniul artelor.
Va multumesc!