Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Evaluare anuala/ evaluare periodica angajati
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Evaluare anuala/ evaluare periodica angajati

Buna ziua,
La societatea xxx SRL se fac evaluari periodice. Acestea au rostul de a renegocia salariul (+), sau, eventual, de a stabili daca angajatul va primi tichete de masa. Evaluarea se face dupa 3 luni de munca, si eventual dupa inca trei luni.
Va rog sa precizati daca evaluarea anuala este obligatorie (eu stiu ca DA), si in ce baza legala.
Va multumesc frumos!

In baza carei legi?! Unde gasesc precizari in acest sens?
Problema cu care ma confrunt este cea de conflict de munca. Nu s-a facut o evaluare...nu a "apucat" trei luni in munca ....Nu i s-a facut evaluarea. Rog ajutor.

multumiri!
Herra_, utilizator
Art. 242 C.mun.
Regulamentul intern cuprinde cel putin urmatoarele categorii de dispozitii:
i) criteriile si procedurile de evaluare profesionala a salariatilor.
mda, am atasat la documente exact ceea ce am eu acum....
multumesc
Ce ati atasat dvs este exact ceea ce prevede Codul Muncii - adica , in loc de Codul Munici l-ati intitulat Reg.Intern.

Art.242 C.mun.
Regulamentul intern cuprinde cel putin urmatoarele categorii de dispozitii:

a) reguli privind protectia, igiena si securitatea in munca in cadrul unitatii;
b) reguli privind respectarea principiului nediscriminarii si al inlaturarii oricarei forme de incalcare a demnitatii;
c) drepturile si obligatiile angajatorului si ale salariatilor;
d) procedura de solutionare a cererilor sau a reclamatiilor individuale ale salariatilor;
e) reguli concrete privind disciplina muncii in unitate;
f) abaterile disciplinare si sanctiunile aplicabile;
g) reguli referitoare la procedura disciplinara;
h) modalitatile de aplicare a altor dispozitii legale sau contractuale specifice;
i) criteriile si procedurile de evaluare profesionala a salariatilor.

Un model gasiti aici
[ link extern ]
Da, asa este!
Cred ca R.I. este general valabil, iar ROF este personalizat!(cu adaugiri la R.I, conforme cu legea Codul Muncii)
ROF este completat de legi privind: legea maternitatii, legea protectiei copilului si a familiei, de o sumedenie de reguli interne care vin scrise in subsolul fiecarui paragraf R.I. , SSM. PSI etc

Daca nu am dreptate, va rog sa scrieti :)

multumesc mult!!!
Herra_, utilizator