Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Decontare tratament medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Decontare tratament medical

Buna ziua,
Va rog un sfat sau o indrumare. Sunt salariat cu CIM de 20 de ani si eu si sotia si deoarece nu am putut avea copii am apelat la fertilizarea in vitro la o clinica privata din Bucuresti la MedLife. Am achitat contravaloarea tuturor serviciilor medicale ~20.000lei si acum intreb daca casa de asigurari medicale deconteaza ceva din tratament sau din interventiile medicale si daca da unde sa ma adresez.
Multumesc
Statul român, prin Ministerul Sănătății, decontează o singură procedură de fertilizare in vitro, în sumă de aproximativ 6.188 de lei. Dosarele se întocmesc de cele 10 clinici selectate în program, în baza criteriilor stabilite de Minister.
[ link extern ]

Nu, decat daca clinica este inscrisa in programul de fertilizare in vitro ,a ministerului sanatatii.si daca a fost depus un dosar la una dintre aceste clinici....
Daca varsta femeii este intre 24-40 ani....