Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Legalitatea fertilizarii in vitro
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Legalitatea fertilizarii in vitro

Buna ziua.Intru direct in subiect.Fostul Ministru al Sanatatii, Balzac, care nu are absolut nimic in cap a dat un ordin prin care a nenorocit sute de femei disperate care doresc un copil.Prin acest ordin fertilizarea in vitro a fost declarata ilegala in Romania.
Intrebare:Care este portita legala ca aceste operatii sa poata fi efectuate in continuare?pot pacientele sponsoriza spitalul, pot dona o suma care sa acopere cheltuielile operatiei, in conditiile in care casa de sanatate nu suporta cheltuielile pt asemenea interventii?
Cer specialistilor de pe acest site sa ofere solutii la aceasta problema mult prea serioasa!
ContSters20980, utilizator
Casa de asigurari de sanatate nu deconteaza cheltuielile pentru astfel de interventii.

Servicii medicale care nu sunt suportate din Fondul national unic de asigurari sociale de sanatate
Legea 95/2006
ART. 237
(1) Serviciile care nu sunt decontate din fond, contravaloarea acestora fiind suportata de asigurat, de unitatile care le solicita, de la bugetul de stat sau din alte surse, dupa caz, sunt:
a) serviciile medicale acordate in caz de boli profesionale, accidente de munca si sportive, asistenta medicala la locul de munca, asistenta medicala a sportivilor;
b) unele servicii medicale de inalta performanta;
c) unele servicii de asistenta stomatologica;
d) serviciile hoteliere cu grad inalt de confort;
e) corectiile estetice efectuate persoanelor cu varsta de peste 18 ani;
f) unele medicamente, materiale sanitare si tipuri de transport;
g) eliberarea actelor medicale solicitate de autoritatile care prin activitatea lor au dreptul sa cunoasca starea de sanatate a asiguratilor;
h) fertilizarea in vitro;
i) transplantul de organe si tesuturi, cu exceptia cazurilor prevazute in Contractul-cadru;
j) asistenta medicala la cerere;

Singura solutie pe moment este sa mergeti in strainatate....oricum daca ar mai fi fost legala procedura v/ar fi costat tot atat de mult cat va costa la orice clinica din UE.
Ruje a scris:

Casa de asigurari de sanatate nu deconteaza cheltuielile pentru astfel de interventii.

Servicii medicale care nu sunt suportate din Fondul national unic de asigurari sociale de sanatate
Legea 95/2006
ART. 237
(1) Serviciile care nu sunt decontate din fond, contravaloarea acestora fiind suportata de asigurat, de unitatile care le solicita, de la bugetul de stat sau din alte surse, dupa caz, sunt:
a) serviciile medicale acordate in caz de boli profesionale, accidente de munca si sportive, asistenta medicala la locul de munca, asistenta medicala a sportivilor;
b) unele servicii medicale de inalta performanta;
c) unele servicii de asistenta stomatologica;
d) serviciile hoteliere cu grad inalt de confort;
e) corectiile estetice efectuate persoanelor cu varsta de peste 18 ani;
f) unele medicamente, materiale sanitare si tipuri de transport;
g) eliberarea actelor medicale solicitate de autoritatile care prin activitatea lor au dreptul sa cunoasca starea de sanatate a asiguratilor;
h) fertilizarea in vitro;
i) transplantul de organe si tesuturi, cu exceptia cazurilor prevazute in Contractul-cadru;
j) asistenta medicala la cerere;

Singura solutie pe moment este sa mergeti in strainatate....oricum daca ar mai fi fost legala procedura v/ar fi costat tot atat de mult cat va costa la orice clinica din UE.

Si am o veste buna...se lucreaza la noul contract cadru pe 2010 in care se va introduce si fertilizarea in vitro suportata de casa de asigurari de sanatate pentru o anumita categorie de persoane.Asteptam amanunte pe viitor.
[ link extern ]

De unde pana unde e ilegala?
av.antoanelageaman a scris:

[ link extern ]

De unde pana unde e ilegala?

[ link extern ]
E legala.
[ link extern ] /

Ilegala este daca se face contra cost… Cine si ce sa inteleaga? Oricum, legala este…
[ link extern ]