Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Amanarea returnarii fondului de rulment
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Amanarea returnarii fondului de rulment

Buna ziua!
Pe data de 29.08.2015 am vandut un apartament. La data respectiva fondul de rulment platit de mine era de 400 lei. Intrucat noul proprietar vrea sa-si plateasca singur, in transe, fondul de rulment, am mers la administrator sa-mi recuperez cei 400 lei. Administratorul mi-a spus ca nu-mi poate returna suma, deoarece are multi restantieri, nu are bani si ca sa revin cand unul din restantieri se va hotari sa-si plateasca datoriile. As vrea sa stiu cum imi pot recupera cei 400 lei. Va multumesc mult! Cu stima, Virgil.
In primul rand notificati in scris as. prop. in sensul recuperarii sumei de 400 lei.
As. prop. este obligata sa va returneze aceasta suma fara a apela la astfel de subterfugii.
Discutati cu presedintele as. prop., iar administratorul o sa fie nevoit sa va intocmeasca o dispozitie de plata/incasare...
Succes!
Fondul de rulment apartine fiecarui apartament in parte
Solicitati oficial preseditelui de asociatie sa dispuna eliberarea fondului de rulment
Atentie ! Sa aveti achitate cotele de intretinere aferente intregii perioade cat ati locuit efectiv in imobil
Fara suparare, azi este 11 august si nu aveati cu sa vindeti apartamentul la 29.08.2015
Pe de alta parte, fondul de rulment se returneaza cand se emite lista de plata cu luna august.
Asadar, un pic de rabdare.