Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... fise post
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

fise post

Rugaminte: daca ma poate ajuta cineva cu fisa post pentru economist si pentru tehnician service as fi recunoscatoare.
Multumiri anticipate ;)
cirmos79@yahoo.com
[ link extern ]
Iti trimit doua linkuri pentru fisa postului, dar sunt in engleza si sunt ambele pentru economist. Sper sa-ti fie de folos.
Multumesc Miller, am reusit sa o intocmesc:)
Pentru cei care au aceeasi intrebare, fisa de post a iesit asa:
Denumirea postului: ECONOMIST
Numele şi prenumele angajatului:
Compartiment: ECONOMIC
Numele supervisorului:
Abilităţi necesare postului

- capacitate de previziune
- adaptare rapidă
- cunoştnţe profunde de legislaţie în domeniu
- colaborare, pragmatism
- putere de analiză şi de decizie
- capacitate de analiza si de sinteza
- bun negociator
- bun organizator
- perseverenta
- autoritar
- spirit de echipa
- stapan pe sine
Experienţa profesională necesară
- experienta minim 1 an pe un post similar
- studii superioare in domeniul economic
- experienta in activitatea economică
- experienta in domeniul gestionarii bunurilor materiale si a evidentei acestora
- experienta privind organizarea activitatilor financiar-contabile
- cunoştinţe de operare pe calculator

Responsabilităţi
- raspunde de intocmirea bugetului de venituri si cheltuieli al firmei
- raspunde de intocmirea bilantului financiar al firmei (lunar si semestrial)
- urmărirea realizării principalilor indicatori economici, financiari si contabili
- evidenţierea realizării indicatorilor prin balanţe şi bilanţuri contabile
- organizează inventariere patrimoniului unităţii
- întocmeşte toate raportările către bănci
- tine evidenta facturilor primite si introducerea lor la plata la termenul scadent
- tine evidenta facturilor emise si urmareste incasare lor
- emite documente bancare (file CEC,BO,OP etc.)
- raspunde de plata tuturor datoriilor catre Stat si terti
- raspunde de protectia muncii si PSI din cadrul Compartimentului Contabilitate
- raspunde de modul in care se gestioneaza bunurile materiale in cadrul Compartimentului Contabilitate
- raspunde de administrarea in mod judicios a resurselor alocate
- verifica si raspunde de activitatea personalului din subordine conform fiselor de post ale acestora
- raporteaza rezultatele obtinute Directorului General
- asigura interfata necesara intre Directorul General si personalul din subordine
- raspunde de angajarile de personal pentru Compartimentul Contabilitate
- raspunde de respectarea prevederilor ROI care privesc Compartimentul Contabilitate
- respecta prevederile Standardului ISO 9001 – 2001

Fisa postului face parte integranta a contractului individual de munca.

Atribuţii/sarcini
1. Efectuează plăţile către organele abilitate a încasa aceste taxe
2. Răspunde de bunul mers al activităţii în domeniu
3. Asigură fondurile necesare desfăşurării activităţii societăţii
4. Reprezinta interesele firmei in fata organelor de control financiar
5. Realizeaza operatiunile bancare necesare bunei desfasurari a activitatii firmei
6. Intocmeste evidentele contabile ale firmei
7. Face calculul salariilor
8. Intocmeste strategia economica pe termen scurt si lung a fipmei
9. Raspunde de activitatile de inventariere din cadrul firmei
10. Propune planul anual de investitii si il duce la indeplinire cu costuri cat mai reduse
11. Conduce si coordoneaza activitatea Compartimentului Economic
12. Propune bugetul de venituri si cheltuieli al Compartimentului Economic
13. Urmareste aplicarea normelor aferente Compartimentului Economic aprobate de societate
14. Urmareste modul in care sunt utilizate mijloacele fixe, obiectele de inventar si intocmeste propunerile de casare
15. Urmareste permanent ca firma sa fie autorizata conform legislatiei in vigoare
16. Raspunde de aplicarea tuturor reglementarilor legale din domeniul financiar-contabil, in cadrul firmei
17. Verifica si raporteaza directorului general cheltuielile efectuate de angajatii firmei
18. Coordoneaza si controleaza modul de efectuare al platilor de la si catre terti
19. Raspunde si coordoneaza toata activitatea de protectie a muncii, PSI in Compartimentul Economic
20. Indeplineste toate atributiile care ii revin prin numirea in comisia de analiza a neconformitatilor
21. Propune masuri de imbunatatire a activitatilor din cadrul Compartimentului Economic. Revizuieste si actualizeaza fisele de post pentru salariatii din subordine
22. Evalueaza performantele personalului din subordine
23. Pastreaza confidentialitatea informatiilor din firma
Secţiune rezervată angajatului

Subsemnata certific că informaţiile anterioare
sunt corecte şi complete, respectiv că acestea descriu sarcinile mele de servici,
pe care le-am luat la cunoştinţă şi le-am înţeles.

Semnătura Data:
Secţiune rezervată supervizorului/şefului compartimentului

Am analizat declaraţiile de mai sus şi certific acurateţea lor.

Semnătura supervizor Data:
Semnătura şefului compartimentului Data:

As dori si eu fisa postului operator calculator,grafician,controlor financiar si psiholog.Ma poate ajuta cineva?Multumesc
controlor financiar nu am(poate ii mai zice si altfel) dar pe celelalte trei le am, da-mi adresa sa ti le trimit.
adresa este:osman_daniela@yahoo.com