avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 530 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale autorizatie Sanepid
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

autorizatie Sanepid

Buna! As vrea si eu sa stiu cat este valabila autorizatia de functionare de la Sanepid pentru o societate cu profil catering/livrare la domiciliu? Multumesc
Cel mai recent răspuns: A. Ionut , Consilier juridic 23:46, 12 Iulie 2009
Trebuie sa vedeti data cand expira pentru ca ele se reinnoiesc la 2 ani,la trei. Are trecut pe ea termenul cand expira.
Din pacate, pe autorizatia mea e trecuta doar data emiterii, deci minim 2 ani e valabila?
HG 573/2002 pentru aprobarea procedurilor de autorizare a functionãrii comerciantilor
CAPITOLUL V
Perioada de valabilitate si modalitatea de reînnoire a autorizatiei sanitare de functionare,
precum si cuantumul tarifelor aferente
Art. 13. - În cazul în care, ulterior înregistrãrii si autorizãrii functionãrii, la sediul social sau secundar se intentioneazã începerea desfãsurãrii unor noi activitãti, comerciantul va solicita Biroului unic eliberarea de noi anexe cuprinzând autorizatiile necesare.
Art. 14. - (1) Autorizatia este valabilã atâta timp cât nu s-au modificat conditiile initiale pentru care aceasta a fost eliberatã.
(2) La modificarea conditiilor initiale comerciantul va solicita prin Biroul unic reînnoirea autorizatiei.

-pentru unele activitati autorizatia sanitara se vizeaza anual.
reinoirea autorizatiei nu se solicita la biroul unic din cadrul ORCT ci direct la autoritatea emitenta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Autorizare activitati 5629 si 5590 patriciageorgescu patriciageorgescu Buna ziua, Imi poate spune cineva ce pasi trebuie sa urmez pentru a autoriza o cantina - codul CAEN 5629 si servicii de cazare pentru muncitori sezonieri ( ... (vezi toată discuția)
Autorizare activitati patriciageorgescu patriciageorgescu Buna ziua, Imi poate spune cineva ce pasi trebuie sa urmez pentru a autoriza o cantina - codul CAEN 5629 si servicii de cazare pentru muncitori sezonieri ( ... (vezi toată discuția)
Autorizatie sifonarie ContSters56278 ContSters56278 in afara autorizatiei sanitare ce alte autorizatii ar mai putea fi necesare pentru activitatea de imbuteliere apa potabila carbogazoasa/sifon ? (vezi toată discuția)