Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Appostile
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Appostile

Ce este Appostile, si la ce foloseste?
Prin Ordonanta nr. 66 din 24/08/1999, Publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 408 din 26/08/1999, România a aderat la Conventia cu privire la suprimarea cerintei supralegalizarii actelor oficiale straine, adoptata la Haga la 5 octombrie 1961.

Convenţia se aplică actelor oficiale care au fost întocmite pe teritoriul unui stat contractant şi care urmează să fie prezentate pe teritoriul unui alt stat contractant.
Sunt considerate acte oficiale, în sensul convenţiei:
a) documentele care emană de la o autoritate sau de la un funcţionar al unei jurisdicţii a statului, inclusiv cele care emană de la ministerul public, de la un grefier sau de la un executor judecătoresc;
b) documentele administrative;
c) actele notariale;
d) declaraţiile oficiale, cum ar fi: cele privind menţiuni de înregistrare, viza de învestire cu dată certă şi legalizări de semnătură, depuse pe un act sub semnătură privată.
Totuşi prezenta convenţie nu se aplică:
a) documentelor întocmite de agenţi diplomatici sau consulari;
b) documentelor administrative care au legătură directă cu o operaţiune comercială sau vamală.

Fiecare stat contractant scuteşte de supralegalizare actele căror li se aplică această convenţie şi care urmează să fie prezentate pe teritoriul său. Supralegalizarea, în sensul prezentei convenţii, are în vedere numai formalitatea prin care agenţii diplomatici sau consulari ai ţării pe teritoriul căreia actul urmează să fie prezentat atestă veracitatea semnăturii, calitatea în care a acţionat semnatarul actului sau, după caz, identitatea sigiliului şi a ştampilei de pe acest act.

Singura formalitate care ar putea fi cerută pentru a atesta veracitatea semnăturii, calitatea în care a acţionat semnatarul actului sau, după caz, identitatea sigiliului sau a ştampilei de pe acest act, este aplicarea APOSTILEI definite la art. 4, eliberată de către autoritatea competentă a statului din care emană documentul.

Apostila se aplică chiar pe act sau pe o prelungire a acestuia; ea trebuie să fie conformă cu modelul anexat la prezenta convenţie.

Apostila este eliberată la cererea semnatarului sau a oricărui alt deţinător al actului.
Întocmită în mod corespunzător, ea atestă veracitatea semnăturii, calitatea în care a acţionat semnatarul actului sau, după caz, identitatea sigiliului sau a ştampilei de pe acest act.
Semnătura, sigiliul sau ştampila care figurează pe apostilă este scutită de orice atestare.

APOSTILA este deci o "stampila" care trebuis sa cuprinda urmatoarele:

APOSTILLE
(Convention de la Haye du 5 octobre 1961)
1. Ţara .................
Prezentul act oficial
2. a fost semnat de .......................................................
3. în calitate de .........................................................
4. poartă sigiliul/ştampila ...............................................
Atestat
5. la .............................
6. data ...................
7. de către ...............................................................
8. sub nr. ................................................................
9. Sigiliul/ştampila: .......................
10. Semnătura: .....................

Conform modificarilor aduse Og 66/1999, prin Legea nr. 121/2005 Publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 402 din 12/05/2005,
de la 01.09.2005,
"Autorităţile române competente să aplice apostila prevăzută la art. 3 alin. (1) din Convenţie sunt: tribunalele, pentru actele oficiale prevăzute la art. 1 lit. a), c) şi d), şi prefecturile, pentru actele oficiale prevăzute la art. 1 lit. b)".