Forum Discuţii diverse Versuri şi Epigrame Povestea vasului crapat
Discuție deschisă în Versuri şi Epigrame

Povestea vasului crapat

O femeie bãtrâna din China avea doua vase mari, pe care le atârna de cele douã capete ale unui bãt, si le cãra pe dupã gât. Un vas era crãpat, pe când celalalt era perfect si tot timpul aducea întreaga cantitate de apa.

La sfârsitul lungului drum ce ducea de la izvor pana acasã, vasul crãpat ajungea doar pe jumãtate.
Timp de doi ani, asta se întâmpla zilnic: femeia aducea doar un vas si jumãtate de apã. Bineînteles, vasul bun era mândru de realizãrile sale. Dar bietului vas crãpat îi era atât de rusine cu imperfecþiunea sa, si se simtea atât de rãu ca nu putea face decât jumãtate din munca pentru care fusese menit!

Dupã 2 ani de asa zisã nereusitã, dupã cum credea el, i-a vorbit într-o zi femeii lângã izvor: "Mã simt atât de rusinat, pentru ca aceastã crãpãturã face ca apa sa se scurgã pe tot drumul pânã acasã!"

Bãtrâna a zâmbit, "Ai observat ca pe partea ta a drumului sunt flori,
insã pe cealaltã nu?" "Asta pentru ca am stiut defectul tãu si am plantat
seminte de flori pe partea ta a potecii, si, in fiecare zi, în timp ce ne întoarcem, tu le uzi."
"De doi ani culeg aceste flori si decorez masa cu ele. Dacã nu ai fi fost asa, n-ar mai exista aceste frumuseti care împrospãteazã casa."

Fiecare dintre noi avem defectul nostru unic. Însa crãpãturile si defectele ne fac viata împreunã atât de interesantã si ne rãsplãtesc atât de mult! Trebuie sa luam fiecare persoanã asa cum este si sã cãutãm ce este bun in ea.

Morala: Crãpãtura vasului nu înseamnã sfârsitul, ci o posibilitate de a face ceva diferit!

"banii sunt intodeauna binecuvantati, cand ii folosesti la fapte bune"(Gala Galaction)
2680426335012 a scris:

"banii sunt intodeauna binecuvantati, cand ii folosesti la fapte bune"(Gala Galaction)

Sunt de acord,
Cu bani poţi să ai orice, se spune.
- Nu, nu se poate.
Poţi să cumperi mâncare, dar nu poftă; medicamente, dar nu sănătate; paturi moi, dar nu somn; cunoaştere, dar nu înţelepciune; strălucire, dar nu confort; distracţie, dar nu bucurie; colegi, dar nu prietenie; servitori, dar nu fidelitate; păr cărunt, dar nu onoare; zile liniştite, dar nu pace. Coaja tuturor lucrurilor o poţi obţine pe bani, dar nu sâmburele. Ãsta nu poate fi obţinut pe bani. *(Arne Garbord)

dar.....
Banii nu te fac fericit, dar iti ofera posibilitati interesante de a fi nefericit
Banii in lipsa iteligentei sunt periculosi. - Napoleon Hill
Banii nu pot cumpara dragostea, dar iti imbunatatesc pozitia de a negocia dragostea. - Christopher Marlowe
Banii vor cumpara un caine bun dar numai iubirea va face ca el sa dea din coada (Richard Friedman)
Banii nu încep niciodata o idee.Ideea este întotdeauna cea care porneşte banul (Owen Laughlin)

totusi,
Banii sunt rădăcina tuturor relelor, însă este o rădăcină atât de folositoare, încât nu ne putem descurca fără ea mai mult decât putem fără cartofi.(Louisa May Alcott)
SC QCERT SRL , Consultant resurse umane
Data post: Miercuri, 15 Iulie 2009, 06:20
"Fericirea este armonia dintre ceea ce gandesti, ceea ce spui si ceea ce faci."

Subiect: RE: Povestea vasului crapat

2680426335012 a scris:

"banii sunt intodeauna binecuvantati, cand ii folosesti la fapte bune"(Gala Galaction)

Sunt de acord,
Cu bani poţi să ai orice, se spune.
- Nu, nu se poate.
Poţi să cumperi mâncare, dar nu poftă; medicamente, dar nu sănătate; paturi moi, dar nu somn; cunoaştere, dar nu înţelepciune; strălucire, dar nu confort; distracţie, dar nu bucurie; colegi, dar nu prietenie; servitori, dar nu fidelitate; păr cărunt, dar nu onoare; zile liniştite, dar nu pace. Coaja tuturor lucrurilor o poţi obţine pe bani, dar nu sâmburele. Ãsta nu poate fi obţinut pe bani. *(Arne Garbord)

dar.....
Banii nu te fac fericit, dar iti ofera posibilitati interesante de a fi nefericit
Banii in lipsa iteligentei sunt periculosi. - Napoleon Hill
Banii nu pot cumpara dragostea, dar iti imbunatatesc pozitia de a negocia dragostea. - Christopher Marlowe
Banii vor cumpara un caine bun dar numai iubirea va face ca el sa dea din coada (Richard Friedman)
Banii nu încep niciodata o idee.Ideea este întotdeauna cea care porneşte banul (Owen Laughlin)

totusi,
Banii sunt rădăcina tuturor relelor, însă este o rădăcină atât de folositoare, încât nu ne putem descurca fără ea mai mult decât putem fără cartofi.(Louisa May Alcot)

Si totusi si cu asta inchei:
"Banii pe om il invata, ce sa faca in viata"
Banul are trecere in orice curte
Ai bani, ai prieteni, n ai bani , n ai prieteni
Banul e o mica roata, ce n varteste toata lumea
Banul, bani castiga"

SC QCERT SRL , Consultant resurse umane
QCERT a scris:

:stunned: PARTIAL CORECT:

NU / Banii pe om il invata, ce sa faca in viata - Ce sa faci in viată stii numai daca ai capacitatea de a gandi si analiza, nu trebuie sa fii inteligent. Doar, cum se spune din popor ... "unde nu-i cap e vai de picioare"

DA / Banul are trecere in orice curte

NU / Ai bani, ai prieteni, n ai bani , n ai prieteni -
Prieteni cumparati nu sunt prieteni. Din acest motiv, cand nu mai ai bani nu te mai recunosc.

NU / Banul e o mica roata, ce n varteste toata lumea -
DIN PACATE NUMAI CU O ROATA NU POTI FACE MULTE
Stabilitatea e macar pe 3 roti.
Alte roti sunt INTELIGENTA, INFORMATIA şi NOROCUL.
De la caz la caz, una poate fi eliminată.

NU / Banul, bani castiga
Daca ai cap (inteligentă) stii sa-l investesti, ce-i drept: ban la ban trage,
Dar, dacă nu ai cap (inteligentă) şi esti grandoman si risipitor te ingroapa statul.
;)

SC QCERT SRL , Consultant resurse umane