Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Licentiat in drept sau licentiat in stiinte juridice?
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Licentiat in drept sau licentiat in stiinte juridice?

Buna ziua.
Am o neclaritate,respectiv la terminarea facultatii de drept specializarea drept, pe diploma de licenta va scrie Licentiat in drept sau licentiat in stiinte juridice?
Am tot citit pe forumuri si unii spun ca pe diploma lor scrie Licentiat in drept iar altii Licentiat in stiinte juridice.
Exista o lege care reglementeaza aceasta situatie?
Facultatea de Drept a Universitatii Bucuresti, elibereaza diplome, la finalul anilor de studii, pe care scrie "licentiat in stiinte juridice".

Nu este "o lege care sa reglementeze aceasta situatie" , depinde de forma de organizare a Universitatii respective, de specializarile pe care le are fiecare Universitate in parte, precum si de materiile de specialitate/cursurile studiate in timpul facultatii.

Va trebui sa va interesati la secretariatul facultatii pe care o urmati.

p.s. eu pana acum nu am auzit sa existe diplome cu "licentiat in drept" ... dar, cine stie :)
multumesc de raspuns.eventual daca mai stie cineva....