Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Achizitie autoturism (fiscalitate)
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Achizitie autoturism (fiscalitate)

Buna ziua,

As dorii sa supun atentiei dvs. urmatoarea speta:

La 31.07.2015 s-a achizitionat un autoturism in suma de 50.000 lei, TVA 12.000 lei, total factura 62.000 lei. Conform reglementarilor fiscale, TVA-ul este deductibil doar 50%, astfel ca cealalta jumatate a TVA-ului creste valoarea masinii cu 6.000 lei.

Ca si inregistrari contabile, avem urmatoarele:

% = 404 62.000

2133 = 4426 6.000 lei

Intrebarile mele sunt:
1) Valoarea de amortizat este 50.000+6.000=56.000 lei?
2) Amortizarea contabila este diferita de cea fiscala? Cum ar trebui sa tratez problema?

Multumesc anticipat.
1).Da,valoarea de amortizat este de 56000 lei(TVA nedeductibila de 50%devine parte a costului de achizitie).
2).Deosebirea este cea prevazuta la art. 24 pct.(11^1) din Codul fiscal si anume : Prin derogare de la prevederile art. 7 alin. (1) pct. 33 şi 34, pentru mijloacele de transport de persoane care au cel mult 9 scaune de pasageri, incluzând şi scaunul şoferului, din categoria M1, astfel cum sunt definite în Reglementările privind omologarea de tip şi eliberarea cărţii de identitate a vehiculelor rutiere, precum şi omologarea de tip a produselor utilizate la acestea - RNTR 2, aprobate prin Ordinul ministrului lucrărilor publice, transporturilor şi locuinţei nr. 211/2003, cu modificările şi completările ulterioare, cheltuielile cu amortizarea sunt deductibile, pentru fiecare, în limita a 1.500 lei/lună. Pentru aceste mijloace de transport nu se aplică prevederile alin. (11) lit. f). Sunt exceptate situaţiile în care mijloacele de transport respective se înscriu în oricare dintre următoarele categorii:

1. vehiculele utilizate exclusiv pentru servicii de urgenţă, servicii de pază şi protecţie şi servicii de curierat;

2. vehiculele utilizate de agenţii de vânzări şi de achiziţii, precum şi pentru test drive şi pentru demonstraţii;

3. vehiculele utilizate pentru transportul de persoane cu plată, inclusiv pentru serviciile de taximetrie;

4. vehiculele utilizate pentru prestarea de servicii cu plată, inclusiv pentru închiriere către alte persoane, transmiterea dreptului de folosinţă, în cadrul contractelor de leasing operaţional sau pentru instruire de către şcolile de şoferi.