avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 219 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort si partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort si partaj

buna ziua....sunt casatorit de 26 de ani.....sotia si.a gasit pe cineva si a plecat in strainatate....avem 2 fete de 25 respectiv 27 de ani care sunt fiecare la casa lor si avem bun comun o casa dobandita de la parintii mei care ni s.au predat noua so mai am pe numele meu o garsoniera..vreau sa divortez si as dori sa stiu daca are dreptul la partaj si ce se intampla daca nu se prezinta la proces..va multumesc!
Ultima modificare: Sâmbătă, 22 August 2015
danutz2600, utilizator
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 21:48, 22 August 2015
In situatia dvs.se aplica fostul Cod al Familiei, datorita art.33 din Legea nr.71/2011 pentru punerea in aplicare a Legii nr.287/2009 privind Codul Civil.
Codul Familiei:Art.30 "Bunurile dobandite in timpul casatoriei ,de oricare dintre soti, sunt,de la data dobandirii lor,bunuri comune ale sotilor.
Orice conventie contrara este nula.
Art.31-Nu sunt bunuri comune, ci bunuri proprii ale fiecarui sot:
a) bunurile dobandite inainte de incheierea casatoriei;
b)bunurile dobandite in timpul casatoriei prin mostenire,legat sau donatie,afara numai daca dispunatorul a prevazut ca ele vor fi comune;
c)bunurile de uz personal si cele destinate exercitarii profesiunii unuia dintre soti;
d)bunurile dobandite cu titlu de premiu sau de recompensa,manuscrisele stiintifice sau literare,schitele si proiectele artistice, proiectele de inventii si si inovatii precum si alte asemenea bunuri;
e)indemnitatea de asigurare sau despagubire pentru pagube produse persoanei;
f)valoarea care reprezinta si inlocuieste un bun propriu sau bunul in care a trecut aceasta valoare;
se judeca in lipsa daca nu se prezinta la proces. Nu isi pierde dreptul la partaj pt ca a plecat cu un alt barbat.
Daca aveti garsoniera inainte de a fi casatorit, e bun propriu, ap cumparat de la parinti, e comun.
Daca tot a plecat, nu vad de ce ati avea interes sa faceti partajul acum.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort alina_z alina_z Daca m-am hotarat sa divortez si toate bunurile sunt pe numele meu si sunt dobandite inainte de casatorie ce sanse am sa le pastrez? Am fost casatoriti 5 ... (vezi toată discuția)
Salut adriancta adriancta daca am avutcasa inainte de casatorie si sunt casatorit de 6 uni ,si vrau sa dvortez are si partenerul dreptul la locuinta???? (vezi toată discuția)
Partaj bunuri comune mocutzy27 mocutzy27 buna ziua! un imobil dobandit in timpul casatoriei nu mai poate fi considerat bun comun in anumite situatii? daca da va rog sa mi enumerati si mie ... (vezi toată discuția)