Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Contractul de imbarcare
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Contractul de imbarcare

Buna ziua,
va rog sa-mi spuneti cum se foloseste contractul de imbarcare si cat este de legal.
Avem o salupa de transport dar doar pe teritoriul Romaniei si un salariat cu care vrem sa incheiem si un contract de imbarcare (pe langa cim), si sa-i acordam o diurna de deplasare de 315 lei/zi. Aceasta suma se impoziteaza ca si salariul sau doar cu 16% ?
Multumesc anticipat !
Personalul navigant încheie contract individual de îmbarcare direct cu armatorul sau cu reprezentantul legal al acestuia, prin care sunt stabilite durata şi natura îmbarcării, indemnizaţia, despăgubirile în cazul accidentelor de muncă şi al bolilor profesionale, transportul la şi de la bordul navei, condiţiile specifice de muncă şi de viaţă la bordul navei, precum şi obligaţiile personalului navigant, corespunzător funcţiei, având la bază contractul colectiv de muncă, dar nu sub nivelul standardelor acceptate de Organizaţia Internaţională a Muncii.
Cornel Vasile, Consilier juridic