Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Regularizare CASS
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Regularizare CASS

Buna ziua,
Sunt PFA - traducator autorizat. Pentru veniturile realizate in anii 2013 si 2014 am platit diferentele de impozit rezultate din regularizarea anuala, insa nu am primit regularizarea CASS pentru niciunul dintre anii mentionati. Am intrebat la Administratia Finantelor Publice si mi s-a spus ca nu datorez nimic la sanatate. E posibil asa ceva?
Va multumesc pentru raspuns!
Din codul fiscal ART. 296^22 Baza de calcul
....
(2) Baza lunară de calcul al contribuţiei de asigurări sociale de sănătate datorate bugetului Fondului naţional unic de asigurări sociale de sănătate pentru persoanele prevăzute la art. 296^21 alin. (1) lit. a) - e) este diferenţa dintre totalul veniturilor încasate şi cheltuielile efectuate în scopul realizării acestor venituri, exclusiv cheltuielile reprezentând contribuţii sociale, sau valoarea anuală a normei de venit, după caz, raportată la cele 12 luni ale anului, şi nu poate fi mai mică decât un salariu de bază minim brut pe ţară, dacă acest venit este singurul asupra căruia se calculează contribuţia.