Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... CONCEDIU MEDICAL
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

CONCEDIU MEDICAL

Buna ziua!

Am doua concedii medicale aduse de un salariat si as dori sa-mi confirmati ca am procedat corect, atunci cand l-am inregistrat in saga.
Primul CM: 17.08.2015-19.08.2015, cod 06 - initial;
Al doilea CM: 20.08.2015-29.08.2015, cod 01 - continuare.

Am procedat in felul urmator:
17.08.2015-19.08.2015(3zile) - suportat din FS;100%
20.08.2015-21.08.2015(2zile) - suportat din FS;75%
22.08.2015-29.08.2015(5 zile) - suportat din CCI.75%.

Este corect?
Multumesc anticipat!

Sunt corecte inregistrarile. Nu am inteles ce reprezinta CCI, dar banuiesc ca este vorba de FNUASS.

Va dau un exemplu cu inceperea concediului medical la sfarsitul saptamanii.

Primul CM: 13.08.2015 - 17.08.2015, cod 06 - initial;
Al doilea CM: 18.08.2015 - 27.08.2015, cod 01 - continuare.

13.08.2015 - 17.08.2015 (3 zile) - suportat din FS;100%
18.08.2015 - 27.08.2015 (8 zile) - suportat din FNUASS;75%.

OUG nr. 158/20005:

ART. 12
Indemnizaţia pentru incapacitate temporarã de muncã se suportã dupã cum urmeazã:
A. de cãtre angajator, din prima zi pânã în a 5-a zi de incapacitate temporarã de muncã;
B. din bugetul Fondului naţional unic de asigurãri sociale de sãnãtate, începând cu:
a) ziua urmãtoare celor suportate de angajator, conform lit. A, şi pânã la data încetãrii incapacitãţii temporare de muncã a asiguratului sau a pensionãrii acestuia
;
b) prima zi de incapacitate temporarã de muncã, în cazul persoanelor asigurate prevãzute la art. 1 alin. (1) lit. C şi alin. (2).

ART. 10
(1) Baza de calcul a indemnizaţiilor prevãzute la art. 2 se determinã ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, pânã la limita a 12 salarii minime brute pe ţarã lunar, pe baza cãrora se calculeazã contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii.
....
(5) Din duratele de acordare a concediilor medicale, exprimate în zile calendaristice, se plãtesc zilele lucrãtoare.
(6) La stabilirea numãrului de zile ce urmeazã a fi plãtite se au în vedere prevederile legale cu privire la zilele de sãrbãtoare declarate nelucrãtoare, precum şi cele referitoare la stabilirea programului de lucru, prevãzute prin contractele colective de muncã.
Da, CCI reprezinta FNUASS (Fondul national unic de asigurari sociale de sanatate).

Multumesc frumos pentru raspuns!