Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bolnav psihic fara parinti
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bolnav psihic fara parinti

buna ziua, as dori sa va intrb si eu ceva. tatal meu are un frate care este bolnav psihic, are schizofrenie d peste 20 de ani varsta acestuia fiind de 48 de ani in prezent. Problema este ca bunicii mei, adica parintii bolnavului au decedat de cativa ani, astfel singura ruda pe care o mai are este tatal meu care i.i este frate. il internam periodic cate 50 de zile dupa care il da acasa o luna si iar il internam. problema etse ca tatal meu nu poate avea grija d fratele sau , exista o solutie pentru acesta sa il putem interna definitiv undeva,din Dambovita suntem, deoarece nu se poate s stea singur fara ingrijire din partea cuiva. mentionez ca acesta nu are nici o pensie pe caz de boala si nici tata nu are pensie d insotitio sau cva de genul, singurul venit pe care il are unchiul meu este un ajutor de handicap in valoare de 210 lei. va multumesc
cautati un camin de stat la dvs in judet. Cam greu sa gasiti loc liber, dar incercati. E unul si la dvs in Dambovita la Gura Ocnitei
Contactati directia de protectie a copilului sau serviciul de sprijinire batrani din cadrul primariei care pot dispune verificari si eventual internarea in unitate de profil