Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... calcul punctaj la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

calcul punctaj la pensie

Buna ziua!
Va rog sa ma lamuriti si pe mine daca, salariile primite la iesirea la pensie (in cazul meu 3) sunt luate in consideratie pentru calculul punctajului din anul iesirii la pensie.Stiu ca in 2007 a existat o OG a guvernului care stipula asa ceva, dar nu stiu daca este in vigoare.
Multumesc
Toate veniturile pentru care s-a achitat CAS constituie suma contributiva pentru calculul drepturilor de pensie. Daca ati beneficiat de plati compensatorii, sunt aplicabile dispozitiile art. 21, alin. (6) din Legea nr. 19/2000:

"Contributia de asigurari sociale pentru persoanele care beneficiaza de plati compensatorii se suporta din bugetul asigurarilor pentru somaj la nivelul cotei contributiei individuale de asigurari sociale."

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Aceaste plati compensatorii trebuie trecute in cartea de munca?
Nu, de regula este suficienta o adeverinta. Exceptii n-am intalnit. :)

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
1. Conform Legii 19/2000, toate sumele pentru care se plateste contributia CAS sunt luate in calculul punctajului pentru pensie.
2. Daca vreti sa va convingeti, intrebati contabilul care face statele de plata si declaratiile pentru CAS.
Eu vreau sa stiu care sunt sporurile ,conform legii, pentru care intreprinderea era obligata sa plateasca CAS.Am cerut intreprinderii o aderinta cu sumele anuale pentru care s-a platit CAS si nu vrea sa-mi elibereze asa ceva, prevalandu-se de faptul ca toate sporurile sunt trecute in cartea de munca. Dar sumele rezultate din sporul pentru lucrul sambata si duminica nu sunt trecute in cartea de munca.
Nu stiu daca m-ati inteles.