Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Imputarea la partaj a cheltuielilor si ratelor din ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Imputarea la partaj a cheltuielilor si ratelor din timpul casatoriei

Buna ziua!
Datele problemei sunt următoarele:
Suntem căsătoriți din 2007 avem un copil de 8 ani
In anul 2001 parintii mei au achiziționat prin credit ipotecar apartamentul in care stau eu cu sotia si cel mic, cu un avans de 50℅ din valoare, pe termen de 15ani
In 2012 au achitat integral apartamentul!Ratele in cuantum de 30℅ din valoarea creditului, in aceasta perioada de 11 ani,au fost plătite de mine si sotie pe numele părinților!
De aproximativ 1 an nu ne mai înțelegem și suntem in pragul divorțului.
Sotia spune ca vrea ca parimtii mei sa vinda apartamentul si sa_i dau jumătate din valoare ptr ca ea considera că așa este moral!Nu vrea divorț la notar daca nu-i dau jumătate din valoarea casei.De asemenea nu dorește sa împartim bunurile din casa pe motiv ca ea vrea bani si nu are ce sa faca cu ele.
Întrebări:
1)In cazul partajului in instanță, ce cotă parte poate solicita ea din apartament ptr ca am plătit împreună ratele?
2)Ma poate obliga instanță să-i dau bani ptr jumătate din bunurile din casa ptr ca ea le refuza?
Eu vreau sa punem punct amiabil si sa_i dau jumătate din bunuri si o suma se bani ptr ratele plătite împreună

Are un drept de creanta pt jumatate din ratele pe care le-ai platit, in masura in care dovedește ca ati platit.
Parintii pot cere evacuarea dvs din casa ca e a lor.
De divortat, puteti divorța si in instanta, nu numai la notar.
In privinta bunurilor, poate cere sa vi se atribuie dvs si sa ii dati sulta, instanţa ii va admiterea cererea daca ele nu se pot imparti in natura. Ca exemplu cu o mobila facuta la comanda sau luata pt dimensiunile camerei, nu are ce face.

Multumesc frumos pentru raspuns!
Nu stiu daca are cum sa dovedeasca ca le-am platit,deoarece pe toate chitantele figureaza numele si CNP-ul tatalui meu.In plus, veniturile mele au fost mult mai mari şi plata ratei nu a fost impovarâtoare pentru familie. Eu sunt dispus sa-i dau la notar sau mediator, jumatate din ce am platit impreuna, nu am nici un fel de problemă, dar ea refuza asa ceva şi insista cu jumatate din valoarea apartamentului.
Toate bunurile comune se pot imparti in natura, vreau sa cedez cat mai mult din ele numai sa terminăm cat mai repede!
Problema ei este ca vrea de la mine DOAR bani lichizi, nu bunurile!
filip2015, utilizator
lasati-o sa isi incerce norocul in instanta.