Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Clauza contract arendare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Clauza contract arendare

Buna ziua!

Mama mea a decedat si are un contract de arendare pana in 2022.

la cap. Incetarea contractului sunt stipulate :
Contractul inceteaza de drept la expirarea termenului pentru care terenul a fost arendat.
In cazul decesului arendatarului (a mamei mele) ,contractul de arenda isi pastreaza valabilitatea in aceleasi conditii cu mostenitorii legali ai acestuia.

Eu,in calitate de mostenitor, nu sunt de acord cu mentinerea terenului in arenda.
Ma gandesc sa pornesc o mica afacere la tara.

Am posibiliatea legala de a rezilia acest contract sau sunt obligata sa respect termenul de arendare pana in 2022, cu singura permisiune stipulata de arendas de a anunta in 2021 ca nu mai doresc continuarea acestui contract de arendare
( care se va reinoi de la sine la data expirarii pe alti 10 ani) ?

Va multumesc!
Trebuie sa respectati clauzele contractului de arendare,nu poate fi reziliat urmare mortii mamei dvs.(arendator),conform art.1.850 NCC"Contractul de arendare inceteaza prin decesul ,incapacitatea sau falimentul arendasului."