Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Refuzul tacit de a ridica banii trimisi prin mandat ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Refuzul tacit de a ridica banii trimisi prin mandat postal cu confirmare de primire

Acest subiect are legatura cu subiectul "Refuzul de a incasa jumatate din cheltuielile cu intretinerea"
Cum am scris in subiectul mentionat inainte, dupa refuzul vecinului din 26.08.2015 de a-mi incasa jumatate din cv. chetuieli de intretinere pentru luna iulie 2015, am decis in 27.08.2015 sa-i trimit acei bani prin mandat postal cu confirmare de primire.
In data de 02.09.2015, dimineata, gasesc in cutia mea postala avizul prin care era instiintat "Destinatar: " - vecinul si cu adresa vecinului. Am luat avizul si m-am dus astazi, 03.09.2015, la posta sa intreb ce este cu el, iar la posta am primit raspunsul ca "poate l-a introdus din greseala postasul" (?!) si sa-l introduc eu in cutia postala a vecinului, ceea ce am si facut cand am ajuns acasa.
In aceasta seara de 03.09.2015 a sunat vecinul la usa, iar cand i-am deschis, mi-a aruncat avizul mototolit in casa, spunandu-mi sa nu-i "mai bag gunoaie in cutia lui postala", de parca acel aviz eu l-am facut si poate considera ca avizele postale sunt gunoaie...
Astfel, vecinul care este insarcinat sa colecteze taxele pe scara refuza tacit ridicarea sumei de bani reprezentand cv jumatate cheltuieli de intretinere pentru luna iulie 2015 si, astfel, blocandu-mi suma de bani la posta.
Mentionez inca odata ca nu avem o asociatie de proprietari / locatari si vecinul este desemnat sa colecteze aceste cheltuieli. Mai mentionez inca odata ca locuiesc cu chirie din anul 2003 intr-un apartament ANL, iar eu am suportat luna de luna cv cheltuielilor pentru intretinere.
Mandatul postal cu confirmare de primire dovedeste interesul dvs pentru a va achita cota intretinere
Destinatarul mandatului urmeaza sa justifice de ce nu a preluat suma trimisa de dvs
Interventie moderator
Va rog sa continuati discutia acolo unde ati inceput-o, adica la;

www.avocatnet.ro/content/for...