Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Functia de manager proiect informatic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Functia de manager proiect informatic

Buna ziua,
Va rog sa imi spuneti daca functia "manager proiect informatic"-cod COR 213906, este o functie de conducere.
Va multumesc anticipat.
Dupa denumire, da. A manageria implica a conduce.
Pentru ca o persoana sa poata ocupa o astfel de functie trebuie sa aiba studii superioare in domeniu (gen Informatica) sau e obligatoriu doar sa aiba studii superioare?
Este de preferat sa aiba studii superioare in domeniul informatic.
Clasifficarea ocupatiilor din Romania face vorbire de anumite niveluri de instruire, astfel:

1. Nivelul de instruire (şcoala absolvită)
Opt din cele 10 grupe majore sunt descrise în raport cu cele 4 niveluri de instruire, conform tabelului următor:
4 (studii superioare)
3 (studii liceale / postliceale)
2 (studii liceale)
1 (studii medii)

1. Legiuitori, înalţi funcţionari şi conducători -
2. Specialişti (cu ocupaţii intelectuale şi ştiinţifice) 4 (studii superioare)
3. Tehnicieni 3 (studii liceale / postliceale)
4. Funcţionari 2 (studii liceale)
5. Lucrători, operatori în comerţ şi asimilaţi 2
6. Muncitori din agricultură şi pescuit 2
7. Muncitori şi meseriaşi 2
8. Operatori pe instalaţii, maşini şi asamblori de maşini, echipamente şi alte produse 2
9. Muncitori necalificaţi 1 (studii medii)
10.Forţele armate -