avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 605 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Expertiza
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Expertiza

Buna ziua,
Doream sa va intreb daca exista posibilitatea cererii unei expertize, in cadrul unui proces civil,pentru demonstrarea faptului ca documentele depuse la dosar au fost incheiate dupa inceperea procesului nu la data inscrisa in documente (este vorba de un precontract si o chitanta)
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: POPA GHEORGHE , Specialist in domeniul Securitatii si Sanatatii in Munca 12:49, 7 Septembrie 2015
Puteti solicita instantei de judecata, sa aprobe efectuarea unei expertize tehnice judiciare grafologice. Daca veti depune si documente certe/ veti nominaliza martori, care sa justifice cererea dvs., instanta va aproba cu siguranta cererea dvs.
Buna seara,
Deci sa inteleg ca printr-o expertiza grafologica se poate determina si perioada aproximativa cand a fost intocmit documentul.(perioda de timp care reprezinta diferenta dintre momentul in care a fost incheiat actul si cel care este trecut pe document este de aproximativ 2 ani.)
Credeti ca este necesara si un alt tip de expertiza?
Va multumesc pentru raspunsul dvs

Expertul grafolog va raspunde la toate obiectivele fixate de catre instanta de judecata pentru expertiza.
In functie de concluziile expertizei grafologice este posibil sa fie utila si o expertiza tehnica judiciara in alta specialitate (in functie de domeniul la care se refera documente care au fost analizate de catre expertul grafolog).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Expertiza grafologica marinmariana marinmariana Buna ziua ,in cadrul unui proces aflat pe rol ,daca partea reclamanta solicita expertiza grafologica, este normal chiar daca procesul este in desfasurare, ... (vezi toată discuția)
Unde pot face o expertiza grafologica a semnaturii mele si cât costa ? metulica metulica unde pot face o expertiza grafologica a semnaturii mele si cit costa ? (vezi toată discuția)
Expertiza tehnica auto marian_marian173 marian_marian173 Buna ziua, Doresc sa stiu daca o expertiza tehnica poate fi realizata numai pe baza inscrisurilor? In cazul in care expertiza se face si prin demontarea ... (vezi toată discuția)