Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Tranzactii societate comerciala
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Tranzactii societate comerciala

Buna ziua,
Doream sa stiu ce obligatii are o societate comerciala in momentul in care se face o plata catre o persoana fizica, persoana fizica ce emite o factura sub semnatura privata? Cum poate fi verificat daca aceasta plata a fost efectuata in mod real si unde trebuie inregistrata ea de catre societatea comerciala? Este obligata societatea comerciala sa inregistreze aceasta tranzactie? Daca da, unde se face aceasta inregistrare? Mentionez ca la momentul de fata societatea este radiata si nu stiu cum as putea obtine informatiile enumerate mai sus.
Va multumesc.
george-neagu, moderator
Persoana juridical poate face plata catre o persoana fizica doar in baza unui contract, respective a unei dispozitii de plata, respective prin banca.Persoanele fizice (nu profesii liberale,PFA) nu pot emite facturi, nu au calitatea de a elibera astfel de documente.Orice plata la o persoana fizica o puteti identifica dvs fie in extrasul de cont fie in registrul de casa