Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Recuperare sume platite agentiei de turism fara a ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Recuperare sume platite agentiei de turism fara a beneficia de serviciile contractate

Rezumat situatie:
- cumparat sejur (cazare+demipensiune+transport);
- agentia de turism a intocmit 2 contracte(unul pentru cazare/demipensiune, altul pentru charter);
- emis facturi, achitate integral;
- emis confirmari (vouchere cazare/demipensiune/charter);
- pina la data plecarii agentia nu a emis biletele pt charter,nu a platit cazarea/demipensiune , nu a oferit alte variante si nici nu a returnat banii platiti;
- depus petitie ANPC (raspuns pozitiv +dosar inaintat la IPJ pt continuarea cercetarilor);
- depus documentatie la asigurator (agentia fiind asigurata in cazul insolvabilitatii);
- asiguratorul raspunde ca nu poate despagubi decat cazarea+demipensiunea, charterul nefacand obiectul asigurarii (nu este pachet de servicii turistice, cf. art. 1.13 din Ordinul Ministrului Turismului nr. 235/2001, decat daca este in combinatie cu cazarea/demipensiunea);
INTREBARE:
-Ce se poate face? Legea nu ar trebuie judecata si in spiritul ei, nu doar in litera ei? Ce folos o lege daca nu ii protejeaza pe cei pe care ar trebui?
Puteti formula actiune in raspundere contractuala conform art.1.350 Noul Cod Civil
Va multumesc pentru raspuns.