Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... scoatere minor infractor din familie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

scoatere minor infractor din familie

Care este cadrul legislativ pentru scoaterea din familie a unui minor de pina in 14 ani, care a comis mai multe infractiuni si introducerea acestuia intr-un centru de plasament.
Este problema complexa care poate fi analizata de catre Directia de asistenta si protectia copilului,persoanei si familiei-biroul protectiei copilului delicvent
Inspectorii acestui birou detin autoritatea si competenta sa verifice si sa evalueze situatia minorilor care au savarsit fapte prevazute si pedepsite de legea penala in vederea stabilirii cauzelor care au condus la comportamentul antisocial, cat si a potentialului lor de recuperare, pentru determinarea tipului de interventie adecvata.
Propune plasamentul copilului in familia extinsa ori in cea substitutiva sau plasamentul copilului intr-un serviciu de tip rezidential specializat in cazul in care gradul de pericol social al faptei savarsite impune separarea copilului de mediul familial si/ sau daca dezvoltarea si integritatea lui morala sunt periclitate din motive independente de vointa parintilor.
Biroul de protectie a copilului delicvent,asigura consilierea si orientarea parintilor si a copilului care a savarsit o fapta penala, in vederea sprijinirii resocializarii acestuia.