Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Diurna legal angajat sector privat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Diurna legal angajat sector privat

Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti care este diurna legal ptr.un angajat dintr-un srl.
Va multumesc !
Salut. 42,5 lei/zi, valoarea diurnei ce depășește această sumă este venit de natură salarială la persoana fizică și supusă impozitului pe venitul din salarii și asigurărilor sociale obligatorii.
Nu exista niciun text de lege care sa prevada asa ceva pentru sectorul privat.

Potrivit dispozitiilor dispozițiile art. 2 din H.G. nr. 1860/2006, pentru salariaţii din cadrul companiilor naţionale, societăţilor comerciale şi regiilor autonome la care drepturile salariale se acordă prin negociere, drepturile băneşti pe perioada delegării şi detaşării în altă localitate, precum şi în cazul deplasării în cadrul localităţii, în interesul serviciului, se acordă în condiţiile prevăzute în contractele colective sau individuale de muncă.

In Codul fiscal se prevede expres ca diurna pentru mediul privat este deductibila in limita a 2.5 ori nivelul legal stabilit prin hotărâre a Guvernului pentru personalul din instituţiile publice. Astfel :
- pentru delegatii in tara diurna maxima este de 42.50 lei/zi, care reprezinta de fapt 2.5 ori nivelul stabilit pentru institutiile publice, care la zi este de 17 lei.

- pentru delegatii in tari UE , diurna maxima este de 87.50 euro/zi. Nivelul stabilit pentru institutiile publice este de 35 de euro/zi de deplasare.