Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Dovada ca ai asigurari de sanatate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Dovada ca ai asigurari de sanatate

Buna ziua,
Incepand cu data de 01.09.2015, posesorii cardului de sanatate care sunt salariati , pentru a face dovada calitatii de asigurat trebuie sa se prezinte la medic si cu adeverinta eliberata de catre angajator valabila 3 luni?
Va rog comunicati si baza legala .
Multumesc mult pentru ajutor!
Revin cu inrebarea:
In conditiile in care dovada de asigurat se face in baza cardului de sanatate si a aplicatiei SIUI angajatorului ii mai revine obligatia de a elibera adeverinta de salariat cf. Ordin 613/2007? :help:
Incepand cu 01.09.2015, persoanele asigurate in sistemul de sanatate romanesc trebuie sa respecte noi reguli atunci cand au nevoie de servicii medicale sau farmaceutice.
Data de 1 septembrie este data de la care calitatea de asigurat se poate dovedi numai cu ajutorul cardului national de sanatate.
www.avocatnet.ro/content/art...
A:hm:m insistat cu intrebarea pentru ca salaritii nostri solicita in continuare adeverinte cf. ordin entionat mai sus, pentru ca medicii inca le cer......
Cel mai bine este sa se esizeze CNAS cu privire la aceasta solicitare.
[ link extern ]

Cred ca adeverintele despre care este vorba sunt cele care atesta numarul de zile de concediu medical din ultimele 12 luni.