Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... calcul CO
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

calcul CO

Buna ziua....concediul de odihna se calculeaza ca medie a ultimelor 3 luni ....daca pentru 17 zile in 08.2015 imi iese 997 lei este ok??/.....in cazul in care salariatul are 1050 brut lunar??
Art. 150 C.mun.
(1) Pentru perioada concediului de odihnă salariatul beneficiază de o indemnizaţie de concediu, care nu poate fi mai mică decât salariul de bază, indemnizaţiile şi sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectivă, prevăzute în contractul individual de muncă.
(2) Indemnizaţia de concediu de odihnă reprezintă media zilnică a drepturilor salariale prevăzute la alin. (1) din ultimele 3 luni anterioare celei în care este efectuat concediul, multiplicată cu numărul de zile de concediu.
....

Spuneti luna in care a efectuat CO?
in luna 08.2015
mai - 20 zile lucratoare
iunie - 21 zile lucratoare
iulie - 23 zile lucratoare
total : 64 zile lucratoare

venituri totale : 1050 lei x 3 = 3150 lei

indemnizatia Media zilnica a veniturilor pe ultimele 3 luni este: 3150 lei : 64 zile = 49,22 lei/zi

Cum angajatul a avut 17 zile de concediu, indemnizatia lui de concediu pe aceste zile va fi : 49,22 x 17 = 837 lei.

Calcul raportat la luna august:
– media zilnica a veniturilor ar fi 1050/ 21 (zile lucratoare)= 50 lei
– se calculeaza indemnizatia prin aceasta procedura de calcul a raportarii lunare: 17 (zile concediu)* 50 (lei/ zi)= 850 lei