Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna

Buna ziua,
M-am angajat la o firma in data de 06.02.2015 si pe data de 06.03.2016 termin activitatea, se inceteaza contractul de munca.
In decursul acestei perioade eu mi-am luat decat 14 zile de concediu. Am lucrat pe salariu minim pe economie.
Va rog ma puteti ajuta sa imi spune cati bani exact mai trebuie sa iau pe zilele de concediu ramase?
Cate zile de CO aveti mentionate in c.i.m. ?
21 de zile lucratoare.
1. Aveti lucrat 1 an si o luna, ceea ce inseamna ca trebuia sa beneficiati de 23 de zile lucratoare de CO (21 : 12 = 1,75 zile de CO/luna).

Prin urmare, trebuie sa vi se compenseze in bani 9 zile de CO neefectuate.

2. Art. 150. [cuantumul şi plata indemnizaţiei de concediu] C.mun.perioada concediului de odihnă salariatul beneficiază de o indemnizaţie de concediu, care nu poate fi mai mică decât salariul de bază, indemnizaţiile şi sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectivă, prevăzute în contractul individual de muncă.
(2) Indemnizaţia de concediu de odihnă reprezintă media zilnică a drepturilor salariale prevăzute la alin. (1) din ultimele 3 luni anterioare celei în care este efectuat concediul, multiplicată cu numărul de zile de concediu.
....

noiembrie 2015 - 20 zile lucratoare
decembrie 2015 - 21zile lucratoare
ianuarie 2016 - 20 zile lucratoare.

salariul 1050 lei x 3 luni = 3150 lei

3150 lei : 61 zile = 51, 64 lei /zi

51,64 lei/zi x 9 zile = 465 lei ,aceasta este suma bruta pe care ar trebui s-o primiti ...
Va multumesc mult pentru ajutor.