avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 706 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Dreptul la pensie de limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Dreptul la pensie de limita de varsta

Buna ziua. Va rog sa-mi spuneti daca sotul meu in virsta de 61 ani(25.01.1954) in prezent in pensie de boala are posibilitatea de a beneficia de nerevizuire la comisia anuala . Mentionez ca are o vechime in munca efectiva de 31 ani.Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 13:12, 11 Septembrie 2015
1. Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 79
(1) Nu mai sunt supusi revizuirii medicale pensionarii de invaliditate care:
a) prezinta invaliditati care afecteaza ireversibil capacitatea de munca;
b) au implinit varstele standard de pensionare prevazute de prezenta lege;
c) au varsta mai mica cu pana la 5 ani fata de varsta standard de pensionare si au realizat stagiile complete de cotizare, conform prezentei legi.
...

2. - Pentru sotul dvs. varsta standard de pensionare este de 65 de ani iar stagiul complet de cotizare este de 35 de ani.
- Ca urmare nu poate beneficia de posibilitatea de a nu mai fi supus revizuirii medicale deoarece nu are realizat un stagiu de cotizare de 35 de ani (are numai 31 de ani).
- La varsta de 65 de ani pensia de invaliditate se transforma in pensie pentru limita de varsta si se va emite o noua decizie de pensionare pentru limita de varsta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare bucatarutudor bucatarutudor definitiva,anticipat,partial anticipat.perioada angajat:06.11.1972-25.11.2001.pensionat invaliditate gr.2:31.07.2002-31.07.2010.din 01.08.2010 schimbare grad 3 ... (vezi toată discuția)
Pensionar de invaliditate gradul 3; nerevizuibil dani3445 dani3445 Buna,am si eu o intrebare ,va rog,sint pensionar pe caz de boala de 14 ani ,Am 40 de ani,Avind in vedere ca boala pe care o am e netratabila,nu pot sa ma ... (vezi toată discuția)
Pensie de invaliditate barnos barnos barbat, nascut in 20 martie 1955, pensionat gr.3 de invaliditate in 2010, avand stagiul de cotizare de 32 ani. din 2010 si pana in prezent a lucrat cu contract ... (vezi toată discuția)