Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Dreptul la pensie de limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Dreptul la pensie de limita de varsta

Buna ziua. Va rog sa-mi spuneti daca sotul meu in virsta de 61 ani(25.01.1954) in prezent in pensie de boala are posibilitatea de a beneficia de nerevizuire la comisia anuala . Mentionez ca are o vechime in munca efectiva de 31 ani.Multumesc.
1. Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 79
(1) Nu mai sunt supusi revizuirii medicale pensionarii de invaliditate care:
a) prezinta invaliditati care afecteaza ireversibil capacitatea de munca;
b) au implinit varstele standard de pensionare prevazute de prezenta lege;
c) au varsta mai mica cu pana la 5 ani fata de varsta standard de pensionare si au realizat stagiile complete de cotizare, conform prezentei legi.

2. - Pentru sotul dvs. varsta standard de pensionare este de 65 de ani iar stagiul complet de cotizare este de 35 de ani.
- Ca urmare nu poate beneficia de posibilitatea de a nu mai fi supus revizuirii medicale deoarece nu are realizat un stagiu de cotizare de 35 de ani (are numai 31 de ani).
- La varsta de 65 de ani pensia de invaliditate se transforma in pensie pentru limita de varsta si se va emite o noua decizie de pensionare pentru limita de varsta.