Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Conventie civila
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Conventie civila

Este prima oara cand as dori sa fac o lucrare de instalatie cu conventie civila. Am un instalator foarte bun, il cunosc de mult si l-am recomandat multora, toti fiind foarte multumiti dar lucreaza doar particular. Am observat pe declaratia, anexa la conventie, in partea de jos a paginii, ca omul are 3 optiuni: sa plateasca 16 % impozit, 5,5% sanatate si 10,5 % asig sociale. Poate sa opteze doar pentru plata impozitului? Adica, pentru o lucrare de 300 lei , eu sa trec in conventie si sa-i platesc 348, pentru ca el sa-si plateasca impozitul? Imi spune ca asa procedeaza cu alte asociatii. Este bine asa? Administratorul nostru spune ca trebuie sa plateasca toate darile catre stat. Cum e , de fapt? :(
Administratorul are dreptate. Trebuiesc platite toate contributiile si impozitele la stat dar de catre asociatie si nu de beneficiarul venitului.
Si nu pe baza de conventie, ci in baza unui CIM.
Puteti sa folositi formularul de contract civil, iar plata bruta trebuie sa contina plata impozitului si a CASS-ului.
Asadar asociatia ii va da omului 300 lei net in mana.
Pe liste va trece suma bruta de 300 + 64.5 lei (impozit si CASS).
In contract va trece impozitul si CASS-ul. Nu si CAS-ul.
In declaratia 112 lunara se va completa numai pentru luna in care efectueaza aceasta lucrare, in sectiunea C, cu aceasta persoana si cu venitul brut. In centralizator trebuie avut in vedere sa se stearga toate contributiile si sa se adauge din nou deoarece calculul se face automat numai daca acestea sunt sterse inainte. Asociatia va plati contributiile curente, suplimentate in aceasta luna cu partea pentru instalator.
Asta inseamna ca i-ati oprit la sursa toate contributiile.

Ce v-am spus este valabil numai pentru lucrari temporare.

Daca vreti sa-l folositi permanent, atunci trebuie sa-i faceti CIM.
Dorim sa-l solicitam doar in situatii extreme, cand este o avarie pe partile comune. Va multumesc mult pentru raspunsuri.
Pentru veniturile din contracte/conventii civile incheiate potrivit Codului civil nu exista exceptii de la plata contributiei la sistemul asigurarilor sociale de sanatate.
Astfel, o persoana care realizeaza venituri din contracte/conventii civile incheiate potrivit Codului civil datoreaza contributie la sistemul asigurarilor sociale de sanatate chiar daca in acelasi timp realizeaza si alte venituri cum ar fi venituri din salarii sau venituri din pensii.
Cotele de contributii sunt :
a) cota individuala de 10,5%, pentru contributia de asigurari sociale, corespunzatoare conditiilor normale de munca, potrivit legii;
b) cota individuala de 5,5%, pentru contributia de asigurari sociale de sanatate.

Exemple de calcul

Beneficiarul veniturilor a optat pentru impozit cu retinere la sursa reprezentand plati anticipate si datoreaza CAS
Venit brut Baza de calcul contributii CAS 10,5% CASS
5,5% Venit baza de calcul impozit Impozit 10%
1 2=1 3=2x10,5% 4=2x5,5% 5=1-3-4 6=5x10%

Anual, pana pe data de 25 mai a anului curent pentru anul anterior trebuie depusa declaratia privind veniturile realizate (declaratia 200) - doar in cazul in care unitatea retine impozit de 10%. In baza careia se va efectua regularizarea impozitului datorat.

Determinarea impozitului anual:
Venit brut: 1.000 lei
Contributii obligatorii: 160 lei
Cheltuieli deductibile: 160 lei
Baza de calcul impozit: 840 lei (1.000 - 160)
Impozit datorat: 134 lei (840 x 16%)
Impozit achitat anticipat: 84 lei
Diferenta ramasa de achitat: 50 lei (134 - 84)

Beneficiarul veniturilor a optat pentru impozit final si datoreaza CAS
Venit brut Baza de calcul contributii CAS 10,5% CASS
5,5% Venit baza de calcul impozit Impozit 16%
1 2=1 3=2x10,5% 4=2x5,5% 5=1 6=5x16%
1,000 1,000 105 55 1.000 160
In cazul in care se opteaza pentru retinerea impozitului final de 16%, persoana fizica nu mai este obligata sa depuna declaratia 200.

Daca lucrarea este intamplatoare se face conventie civila si nu se platesc toate acele contributii.
Daca e angajat permanent: CIM