Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Conventie civila
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Conventie civila

Este prima oara cand as dori sa fac o lucrare de instalatie cu conventie civila. Am un instalator foarte bun, il cunosc de mult si l-am recomandat multora, toti fiind foarte multumiti dar lucreaza doar particular. Am observat pe declaratia, anexa la conventie, in partea de jos a paginii, ca omul are 3 optiuni: sa plateasca 16 % impozit, 5,5% sanatate si 10,5 % asig sociale. Poate sa opteze doar pentru plata impozitului? Adica, pentru o lucrare de 300 lei , eu sa trec in conventie si sa-i platesc 348, pentru ca el sa-si plateasca impozitul? Imi spune ca asa procedeaza cu alte asociatii. Este bine asa? Administratorul nostru spune ca trebuie sa plateasca toate darile catre stat. Cum e , de fapt? :(
:oops:
Pentru conventie civila se opresc la sursa impozitul (10% sau 16%) si CASS (sanatatea) pentru persoana fizica (prestator). ;)