Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Distribuire poze indecente
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Distribuire poze indecente

Buna ziua.
O persoana are poze nud cu mine si ameninta ca va distribui si chiar a distribuit la 2-3 persoane pe facebook.
Ce se poate face?
Pentru raspuns la obiect este necesar sa furnizati minimum de date relevante
Cunoasteti persoana ?
Cum a intrat persoana in posesia pozelor ?
In ce context ameninta ca face publice pozele ?
E mai complicat.
Pe scurt se folosea de pozele unei persoane, inclusiv de pozele familiei acesteia ca sa pacaleasca oameni ... pe mine unul m-a pacalit. Ea trimitea diverse poze si insista sa trimit ... doar ca apoi sa imi dau seama ca e o escroaca. (precizez ca fata mea nu se vede in nici o poza)
Faza e ca tipa ameninta in gol in sensul ca da mesaje de genul ca as fi inselat-o/ pacalit eu pe ea si ca o sa arate ... iar poze de a trimis unui tip au fost cu mesaj de genul ca eu as fi trimis ei, ca insistam eu pe ea, etc.
Iar de tipa respectiva de la care furase pozele am dat de ea dar aia ori nu crede or nu ii pasa.
O opinie, ceva?
Intradevar este complicat,mai ales ca dvs nu reusiti sa relationati concret cu subiect si predicat
se folosea de pozele unei persoane, inclusiv de pozele familiei acesteia ca sa pacaleasca oameni
Faza e ca tipa ameninta in gol i
da mesaje de genul ca as fi inselat-o/ pacalit eu pe ea si ca o sa arate ..
ca insistam eu pe ea

Daca apreciati ca ati fost pacalita=inselata,amenintata,sesizati oficial autoritatile in drept
Pe scurt si cu liniuta ca poate asa se intelege:
-aceasta persoana distribuia poze cu ea si m-a manipulat pe mine sa ii dau si eu poze. Am fost naiv si am facut treaba asta.
-am observat in final ca de fapt pozele de le trimitea ea sunt de fapt ale altei fete.
-am confruntat pe escroaca cu treaba asta si in loc sa se retraga a inceput sa ameninte ca ailalta este cea falsa si ca o sa dea pozele mele la toti.
-modul in care foloseste cuvintele este de natura sa crezi ca eu as fi ala rau si ea un inger si chiar a si afirmat la un moment dat "nu ai nici o dovada impotriva mea"
-am ignorat total iar la un moment dat a trimis mesaj de genul "am trimis pozele tale lui x"
-am verificat acest lucru iar pozele erau insotite de un mesaj in care practic ma facea pe mine nebun ca i-am trimis ei pozele din senin si lucruri de genul asta.
-cei de la facebook au fost informati in legatura cu treaba asta si cunosc situatia si au blocat conturile respectivei persoane dar practic au afirmat ca ei nu pot sa o blocheze sa is faca alt cont si sa o ia de la capat.
Sper ca acum am fost mai explicit.
Doresc un sfat daca se poate.
Va multumesc.
Dovezile dispar definitiv de pe Facebook in 90 zile de la stergerea contului, deci pana scoate Politia mandat s-ar putea sa nu mai fie nimic de cercetat acolo. Asta in cazul fericit in care se obosesc sa ceara mandat.
tgeorgescu, utilizator